BLOG /Gimnazjum im. St. Małachowskiego w Białaczowie

RSS

I KONIEC

03.02.2017

Ostatniego dnia na początku robiliśmy plakaty z wymyślonymi przez nas hasłami, motywującymi do oszczędzania. Każda grupa wykazała się kreatywnością i zrobiliśmy naprawdę fajne plakaty. Następnie rozwiązaliśmy taki sam test jak na początku i sprawdziliśmy przyrost naszej wiedzy, nasze wyniki były teraz wiele lepsze niż na początku. Dostaliśmy jeszcze niewielki prezent z projektu ,,Na własne konto" i niestety skończyła się nasza przygoda. :(

Zobacz więcej

Fabryka

19.01.2017

Dzisiejszy dzień zaczął się tak jak inne, od kilku zadań grupowych. Następnie udaliśmy się do fabryki mebli ogrodowych w Białaczowie. Pani oprowadziła nas po fabryce i pokazała nam różne maszyny, powiedziała nam również na czym polega praca tam, powiedziała z czym się wiąże posiadania własnej fabryki i co trzeba zrobić by ją założyć. Po wszystkim mogliśmy sobie zrobić zdjęcia. To był naprawdę ciekawy dzień, wszyscy miło spędzili czas i zdobyliśmy nową wiedzę.

Zobacz więcej

Nasza wycieczka

18.01.2017

Dzisiaj w czasie pierwszego zadania każdy otrzymał po trzy karteczki z jakimś przedmiotem (np. telewizor, czekolada, samochód, mydło, buty itd.) Naszym zadaniem było wymienić się z innymi na jakieś przedmioty (nie używając pieniędzy), w drugiej rundzie tego zadania otrzymaliśmy pieniądze, nie było to trudne zadania, ale pokazało nam dlaczego pieniądze są potrzebne w życiu, to zadanie było idealnym przykładem, który świetnie to wyjaśniał. Między czasem gdy oglądaliśmy animacje dotyczącą różnych spraw związanych z bankiem odwiedził nas specjalny gość z Warszawy Pana Dariusza Danielewicza, współtwórcę projektu ,,Na własne konto". Poprzez burze mózgów i napisać mazakami na kartce z czym nam się kojarzy ,,Bank", gdy wszyscy skończyli, zaprezentowali swoje prace, po tym zadaniu nasz gość przeprowadził z nami bardzo ciekawą rozmowę dotyczący między innymi kary kredytowych i bankowych. Podsumowaniem i najważniejszym punktem dzisiejszego dnia była nasza wycieczka do Banku Pekao w Opocznie. Dowiedzieliśmy się wiele o pracy banku i o tym, że technologia bardzo wpływa na rozwój banku. Wszystkim bardzo podobał się ten dzień.

Zobacz więcej

Nasze własne książki i zabawki

17.01.2017

Dzisiejszego dnia również podzieliliśmy się w grupy, po cztery lub pięć osób, naszym zadaniem było przez określony czas zrobić jak najwięcej książek (taka książka widoczna jest na zdjęciu),jednak nie było to takie proste jak może się wydawać, naszymi narzędziami pracy były tylko: spinacze biurowe, jeden długopis i białe kartki. Książki musiały być estetycznie wykonane, każda strona musiała być ponumerowana, na pierwszej stronie musiał być napisany tytuł. Gdy komuś podarła się kartka lub gdy skończył się czas, a książka była nie skończona, te pomyłki wliczane były jako straty. To zadanie miało kilka rund i za każdym razem obliczaliśmy koszt produkcji. Na pierwszy rzut oka, była to tylko zabawa, ale podczas niej nieświadomi wiele się nauczyliśmy. Tego dnia robiliśmy również zabawki, a następnie liczyliśmy ich koszt produkcji i zyski jakie otrzymaliśmy po ich sprzedaniu. Każdemu bardzo podobały się te zadania.

Zobacz więcej

Pierwszy dzień z projektem "Na własne konto"

17.01.2017

Dnia 16 stycznia 2017 roku rozpoczęła się nasza przygoda z projektem ,,Na własne konto". Już pierwszego dnia otrzymaliśmy zadanie, które polegało na tym, aby jedna grupa (sprzedawcy), musiała sprzedać jabłka, jak najkorzystniej, aby zarobić, a druga grupa (kupujący), musiała kupić jabłka jak w najniższej cenie. Byłą to bardzo fajna zabawa,ale jednocześnie nauka. Poznaliśmy również wiele nowych pojęć ekonomicznych: popyt, podaż, cena, konkurencja, kupno, sprzedaż. Pierwszy dzień był jak najbardziej udany.

Zobacz więcej