BLOG /Gimnazjum nr 2 w Piaskach

RSS

Ostatni dzień i smutne pożegnanie !

03.02.2017

  Dziś wszyscy do szkoły przyjechali niewyspani i nie mieli siły na nic. Po wykonaniu pierwszego zadania (dowiedzieliśmy się więcej na temat lokat i kredytów, nauczyliśmy się posługiwać kalkulatorami internetowymi) poszliśmy na krótki spacer, aby trochę się przewietrzyć. Po powrocie pełni energii zabraliśmy się do pracy – szukaliśmy argumentów za i przeciw różnych sposobów oszczędzania. Następnie tworzyliśmy plakaty i ulotki reklamujące oszczędzanie. Najbardziej podobał nam się program banku „Dużo więcej”. Później zastanawialiśmy się nad naszymi zainteresowaniami i zdolnościami. Staraliśmy się dopasować do nich zawód, który moglibyśmy wykonywać w przyszłości. Większości to zadanie sprawiło duży problem, ponieważ nie wiedzieli co chcieliby robić. Odwiedziła nas Pani koordynator projektu. Opowiedzieliśmy jej o naszych wrażeniach z całego tygodnia. Następnie pożegnaliśmy się z Sonią, podziękowaliśmy jej za wiedzę, którą nam przekazała. Teraz czas na ferie. Za tydzień zabieramy się do dalszej pracy.

Zobacz więcej

Wycieczka do banku.

03.02.2017

  W grupach zaczęliśmy od przygotowania plakatów ilustrujących jedno z zadań NBP. Opracowywaliśmy budżet rodziny tak, aby osiągnąć oszczędności. Nasze rodziny nosiły nazwiska Rabatkowie,Wojciechowscy i Grosiccy. Przekonaliśmy się, że planowanie wydatków w rodzinie nie jest takie łatwe jak myśleliśmy. Później wybraliśmy się do banku. Pani Krystyna przedstawiła nam historię banku i pieniądza oraz ofertę banku dla klienta indywidualnego. Pani manager oprowadziła nas po banku. Widzieliśmy skarbiec !!! Braliśmy też udział w quizie sprawdzającym naszą wiedzę. Zwycięzcy zostali nagrodzeni. Na koniec wizyty otrzymaliśmy różne pamiątki. Wizytę w banku zapamiętamy na długo.

Zobacz więcej

Dzień pełen emocji !

01.02.2017

  Dziś zostaliśmy podzieleni na cztery grupy, które miały za zadanie przygotować scenkę lub plakat przedstawiający wizytę w banku. Najbardziej podobała nam się scenka z udziałem małżeństwa emerytów, którzy chcieli założyć konto w banku. Obawiali się oni czy ich emerytura będzie bezpieczna i czy nie zgubią karty do bankomatu. Dużą trudność sprawiła nam układanka sprawdzająca znajomość pojęć związanych z bankiem. Następnie pojechaliśmy do firmy "Sara" produkującej odzież roboczą.  Zobaczyliśmy cały proces produkcyjny, dowiedzieliśmy się, że na początku firma liczyła 6 osób, natomiast obecnie zatrudnia 250 stałych pracowników. „Sara” swoje produkty sprzedaje nie tylko w kraju ,ale także za granicą. Po powrocie do szkoły w grupach tworzyliśmy krzyżówki dotyczące banku. Jutro do niego jedziemy. Ciekawe czy uda się nam zobaczyć sejf?

Zobacz więcej

Nauki i zabawy dzień drugi !

31.01.2017

  Dziś był dzień produkcyjny - produkowaliśmy książki i zabawki. Nauczyliśmy się jak działają firmy,jak zarabiają, jakie są koszty produkcji oraz jak osiągnąć zyski. Dyskutowaliśmy tym czy warto założyć własną firmę, jakie są plusy, a jakie minusy jej posiadania. Później robiliśmy ćwiczenie  pt. "Barter-gospodarka bez pieniądza?" Przekonaliśmy się jak funkcjonowano bez pieniędzy w czasach, gdy ludzie wymieniali się produktami. Ćwiczenie uświadomiło nam, że życie bez pieniędzy nie jest t łatwe, jednak da się tak żyć. Na koniec obejrzeliśmy filmy o nowoczesnych sposobach płatności. Jutro wybieramy się do firmy "Sara" produkującej odzież roboczą.

Zobacz więcej

Pełni energii rozpoczynamy pierwszy dzień projektu - ciąg dalszy !

31.01.2017

  Poker nie okazał się takim prawdziwym pokerem o jakim myśleliśmy. Chodziło w nim, o to abyśmy nauczyli się argumentować swoje wypowiedzi i być pewnym swoich racji. Później Sonia wytłumaczyła nam , że brutto to nie to samo co netto. Pokazała nam jak obliczać zarobek netto ( czyli ile tak na prawdę się zarabia). Po obliczeniach obejrzeliśmy film pt. "Podatki". Ciekawe co będziemy robić jutro?

Zobacz więcej

Pełni energii rozpoczynamy pierwszy dzień projektu !

30.01.2017

  Projekt zaczęliśmy od lepszego poznania siebie – do poszczególnych liter swojego imienia dopisywaliśmy swoje zalety i mocne strony. Aby było miło Sonia (nasza studentka) rozdała nam długopisy z logo projektu. Zmotywowało nas to do pracy w ferie. Przestaliśmy przejmować się tym, że spędzamy je w szkole i zaczęliśmy się dobrze bawić. Radość zniknęła po tym, jak pani rozdała nam testy, na szczęście okazało się, że nie były one takie straszne na jakie wyglądały. Dalszą częścią spotkania była gra "Rynek jabłek", która polegała na zrozumieniu roli sprzedawcy i kupującego. Nauczyliśmy się obliczać zyski i straty, rozmawialiśmy o krzywej popytu i podaży, dowiedzieliśmy się jaką strategię zastosowały osoby, które najwięcej zarobiły. Później zrobiliśmy plakaty przedstawiające podstawowe pojęcia ekonomiczne. Obejrzeliśmy filmy edukacyjne pt ."Wolny rynek" i "Prawo podaży i popytu". Teraz idziemy coś zjeść. Po posiłku podobno mamy grać w pokera. :O

Zobacz więcej