BLOG /Gimnazjum w Zespole Szkół w Brdowie

RSS

Nasza przygoda z programem zakończona.

12.04.2017

Musieliśmy dziś wykazać się wielką pomysłowością, ponieważ deszcz nie ułatwił nam nakręcenia filmiku, ale nawet ten kaprys losu nie zniechęcił nas do pracy. Udało nam się ukończyć pracę nad filmem. Kolejnym i zarazem ostatnim punktem naszego spotkania było podsumowanie projektu. Każdy z nas otrzymał certyfikat ukończenia projektu oraz został rozstrzygnięty konkurs indywidualny. Jego wyniki są następujące: I miejsce- Kamila Trafna II miejsce- Łukasz Nadolny III miejsce- Aleksandra Panek Wszyscy jesteśmy zadowoleni z końcowego efektu naszej pracy oraz z wiedzy, którą nabyliśmy w czasie zajęć. Teraz pozostało nam tylko czekać na wyniki konkursów.

Zobacz więcej

Koniec coraz bliżej.

11.04.2017

Dzisiejszy dzień był dla nas bardzo stresujący. Udało nam się co prawda zakończyć pracę nad prezentacją, ale pogoda nie pozwoliła nam na chociażby przeprowadzenie próby do filmiku. Niestety pozostało nam tylko przydzielenie zadań i ułożenie scenariusza. Mimo przeciwności losu jesteśmy zadowoleni z efektów naszej pracy. Jutro ostatnie spotkanie dotyczące projektu. Mamy nadzieję, że uda nam się nakręcić film. Oczywiście nie możemy doczekać się również rozstrzygnięcia konkursu indywidualnego.

Zobacz więcej

Magiczna dziewiątka i początki prezentacji.

08.04.2017

Po następnym dniu ciężkiej pracy wspólnie doszliśmy do wniosku, że najtrudniejsze jest już za nami. Dziś udało się nam opracować magiczne dziewięć  punktów dotyczących naszego biznesplanu oraz zacząć prace nad prezentacją . Jesteśmy już blisko celu,  ale czeka nas jeszcze  bardzo ważna część pracy czyli film promujący naszą firmę. Niestety mało czasu nam zostało , ale nie poddajemy się i nie możemy doczekać się kolejnego spotkania. 

Zobacz więcej

Biznesplan .... ale od czego zacząć?

05.04.2017

Po ustaleniu jakiej firmy potrzebuje nasza gmina,  zaczęliśmy szukać  pomysłu na biznes,  jednak okazało się  że właśnie to jest najtrudniejszy element całego planu. Mimo zorganizowania burzy mózgów  ciężko było  wpaść na jakiś sensowny pomysł, ale wkońcu daliśmy radę. Mamy już  pomysł  teraz trzeba  go tylko odpowiednio wykorzystać, ale mamy nadzieję, że również temu zadaniu uda się nam sprostać. Oczywiście nie obyłoby się  bez podglądania wpisów konkurencji. Wracając do naszej pracy życzcie nam powodzenia, na pewno się  przyda. 

Zobacz więcej

Ciąg dalszy nastąpił...

22.03.2017

Witamy po krótkiej przerwie. Rozpoczęliśmy drugą część wspólnej zabawy z ekonomią. Rozwijaliśmy swoją kreatywność poprzez zabawę: "Co by było gdyby.....". Okazało się, że czasem trudno sobie wyobrazić sytuację nietypową i co wtedy. Najlepsze było ulepszanie świata, już prawie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie. Cóż sól może być: smakowa, kolorowa i owocowa, rower z nawigacją, a wędka z grillem. Bliżej poznaliśmy naszą gminę. Wspólnie opracowaliśmy mapę gospodarczą gminy, wypisaliśmy firmy handlowe, usługowe i produkcyjne. Już wiemy czego brakuje w naszej gminie. Teraz zastanawiamy się nad naszym biznes planem. Do usłyszenia...

Zobacz więcej

Ostatni dzień zajęć :)

03.02.2017

Musieliśmy wykazać się wielką kreatywnością. Najpierw projektowaliśmy zabawkę. Kupiliśmy odpowiednie materiały do jej zrobienia. Obliczaliśmy tak,aby jak najwięcej zyskać. Następnie w grupach zrobiliśmy plakaty o wadach i zaletach prowadzenia własnej firmy. Wypisaliśy najważniejsze punkty. Pobawiliśmy się trochę w rodzinę. :)  Naszym zadaniem było obliczyć dochody i wydatki rodziny. Za oszczędzone pieniądze mogliśmy zaplanować co tylko chcieliśmy. Dowiedzieliśmy się co to jest "nadwyżka budżetowa". Później wykonaliśmy plakat na temat plusów i minusów oszczędzania. Wszyscy wykonali piękne prace. Każdy z nas otrzymał jakąś ilość punktów. Na koniec napisaliśmy test, który miał sprawdzić co zapamiętaliśmy z tych wszystkich zajęć. Później podziękowaliśmy sobie nawzajem za współpracę. Przed nami drugi etap. Już się nie możemy doczekać. :D  

Zobacz więcej

Bank, barter i odrobina gry aktorskiej.

02.02.2017

Kolejny dzień w ramach projektu "Na własne konto" znowu zaoferował nam duży zastrzyk wiedzy. Rozpoczęliśmy od wymieniania się różnymi "produktami". Poprzez tą zabawę lepiej przyswoiliśmy nowe słowo, jakim jest "barter". Następnie zaczęliśmy sprawdzanie naszej wiedzy z poprzedniego dnia. Stworzyliśmy niezwykłe plakaty, na których przedstawialiśmy rzeczy mające związek z bankiem. Słownictwo, poznane w ciągu ostatnich dni, łączyliśmy z ich definicjami oraz tworzyliśmy krzyżówki, których hasłem głównym był "BANK NARODOWY". Ostatnim zadaniem było, w czterosobowych grupach, przedstawienie scenek, które odbywają się w banku. Mogliśmy wtedy ukazać nie tylko swoją wiedzę, ale również talent aktorski. Była to świetna zabawa, która dała nam wiele radości. W tych wszystkich zadaniach pomogło nam doświadczenie zdobyte wczoraj. Teraz czekamy z niecierpliwością na ostatni dzień feriowej przygody z przedsiębiorczością. 

Zobacz więcej

Kolejny dzień za nami.....

01.02.2017

Dzisiaj rozpoczęliśmy wycieczką do Banku PeKaO S.A. Tam na każdego z nas czekał upominek. W trakcie prezentacji pani opowiadała różne ciekawostki. Dowiedzieliśmy się jaka jest różnica między kredytem a pożyczką. Przybliżyła nam informacje o bankowości. Zobaczyliśmy też różne miejsca pracy w banku. Jedna z pracownic pokazała nam jak szybko liczyć pieniądze. Spróbowaliśmy, ale nie jest to takie proste. Później jako przykład pokazano nam jak przelać pieniądze przez aplikację Peopay. Zadawaliśmy pytania, na które uzyskaliśmy odpowiedzi. Następnie sprawdziliśmy zdobytą dzisiaj wiedzę poprzez test. Na koniec pożegnaliśmy się i pojechaliśmy do domów. Wszystkim się bardzo podobało. Może ktoś z nas wróci tu jako pracownik?

Zobacz więcej

Pierwsze spotkanie z przedsiębiorcą za nami.

31.01.2017

Zadaniem na dzisiejszy dzień było spotkanie z lokalnym przedsiębiorcą, jednak zanim wyruszyliśmy sami przekonaliśmy się jak to jest pracować w wytwórni książek . W pięcioosobowych wydawnictwach zmierzyliśmy się z  zadaniem wykonania kilku sztuk. Najpierw nie było łatwo, lecz po wprowadzeniu ułatwień takich jak drugi długopis, czy nożyczki szło nam coraz lepiej.  Najlepsze wyniki udało nam się osiągnąć po zwolnieniu niepotrzebnych pracowników. Mogliśmy również doświadczyć jak to jest gdy jeden z najlepszych pracowników niespodziewanie choruje lub bierze urlop. Kolejną atrakcją dzisiejszego dnia było odwiedzenie firmy Geberit, która zajmuje się produkcją urządzeń sanitarnych. Mieliśmy okazję zobaczyć cały proces produkcyjny od wykonania specjalnej masy , poprzez zalewanie nią odlewów , aż do testów jakości. Uzyskaliśmy również odpowiedzi na wszystkie zadane pytania, w których ułożeniu pomogła nam wczorajsza lekcja. Po udanej wycieczce wróciliśmy do domów i z niecierpliwością oczekujemy wyjazdu do banku PeKaO.  

Zobacz więcej

Trzy, dwa, jeden... Ruszamy!

30.01.2017

W pierwszy dzień ferii zimowych tj. 30.01.2017r. rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu "Na własne konto" prowadzone przez przesympatyczną panią Elżbietę Wyczesaną, która była wspierana przez nauczycielkę z naszej szkoły panią Wiesławę Nadolną. Zespół Szkół w Brdowie jest jedyną szkołą w województwie wielkopolskim, która bierze udział w tym projekcie. Na początku zaczęliśmy od zapoznania się. Każdy uczestnik opisywał się za pomocą samych superlatyw. Potem pani Elżbieta przedstawiła nam, czym będziemy się dzisiaj zajmować. Zostaliśmy prawdziwymi sprzedawcami!  To nas nauczyło walczyć o swoje. Jeśli ktoś odpuścił i sprzedał klientowi "jabłka" po niższej cenie - tracił. Były to niesamowite emocje - Kto od kogo kupi? Za ile? Świetną zabawą jest zdobywanie punktów - wprowadza to element koleżeńskiej rywalizacji. Przy okazji nauczyliśmy się pojęć "podaż" i "popyt". Potem w grupach sporządziliśmy plakaty, o tym jaka powinna być osoba przedsiębiorcza. A gdy założymy własną działalność lub będziemy chcieli u kogoś popracować wypadałoby znać się na rodzajach umów. Sami liczyliśmy zrobki brutto i netto oraz poznaliśmy czym różni się umowa o dzieło od umowy zlecenie. Nawet najmłodsi uczestnicy okazali dużą znajomość pojęć z ekonomiii znali nieżle rodzaje podatków! Pod koniec zajęć podliczyliśmy nasze punkty i wróciliśmy do domu. Z niecierpliwością czekamy na jutrzejszy dzień, kiedy…

Zobacz więcej