BLOG /Gimnazjum w ZSPGiP w Czerninie

RSS

Ostatni sezon

26.04.2017

Tak tak, to już ostatni wpis. W trakcie naszych spotkań marcowo-kwietniowych dwoiliśmy się i troiliśmy nad tematami dotyczącymi biznesu. Ulepszaliśmy świat poprzez nadawanie nowych znaczeń i przeznaczenia istniejących już produktów, kruszyliśmy bryły lodu, by wydobyć z nich to, co szczególne i ważne. Niby zabawa, niby nauka a jednak mimo ciężkiego wysiłku naszych umysłów dobrnęliśmy do tematu konkursowego-modelu biznesowego. Wszystko wydawało nam się takie oczywiste, ale z każdą nową ścieżką okazywało się, że należy zbudować następną ścieżkę...itd..W końcu udało nam się stworzyć lokalny produkt i usługę, które to pięknie ubraliśmy w obrazy i słowa. Głowy mamy pełne pomysłów.....worek samych chęci. Mamy nadzieję, że inwestorzy wybiora nasz, ekologiczny i wyjątkowy produkt. Dziękujemy za miło spędzone chwile, wiedzę i doświadczenia. Załoga.

Zobacz więcej

DZIEŃ V-każdy może być bankierem a jak nie to maklerem ;)

17.02.2017

No i znowu zabrakło nam na ciastka. Jak to zrobić, żeby to zmienić? Czy w ogóle można temu w jakiś sposób zaradzić? OTÓŻ MOŻNA-PLAN BUDŻETOWY!!. Do wykonania w każdym gospodarstwie domowym. Genialny pomysł na kontrolę wydatków. Jeśli jednak nie mamy możliwości jego ograniczenia lub zredukowania części kosztów możemy zastanowić się nad SYSTEMATYCZNYM OSZCZEDZANIU-na przykład szukając oferty banku, gdzie ROR jest oprocentowany, lub przeznaczyć nawet drobną kwotę na odkładanie na rachunek oszczednościowy. Jeśli jednak mamy NADWYŻKĘ   w budżecie domowym możemy śmiało sięgnąć po LOKATY. Dzisiaj mogliśmy bliżej przyjrzeć się oprocentowaniu lokat krótko i długo terminowych wykorzystując w tym celu internetowe porównywarki z ofertami róznych banków. Podobnie było z kredytami-wpisując kwotę, jaką potrzebujemy          i okres spłaty rat mogliśmy zobaczyć jaką kwotę musimy nadpłacić do banku. No i w końcu otworzyliśmy własne placówki bankowe o róznej ofercie. Klienci byli wybredni-przebierali w ofertach banków, marudzili a niektórzy negocjowali warunki. Można było zauważyć, że marketing jednak bierze górę ;) .Jak nam się znudzą bankowe zmagania zostaniemy maklerami. Hossa, bessa, passa!!!!! To ostatnie feryjne spotkanie. Teraz mamy tydzień przerwy,ale nie znaczy to, że przestajemy myśleć ekonomicznie. Przed nami nie lada wyzwanie, któremu chetnie sprostamy. DO ZOBACZENIA ZA 2 TYGODNIE!!!!!! Elllloooo....

Zobacz więcej

DZIEŃ IV -BANK OTWARTY...czyli bliskie spotkania z peopay.

17.02.2017

Dzisiaj pełni optymizmu i dobrej energii-trochę też z powodu przepieknej, wiosennej aury, wybraliśmy sie do BANKU PEKAO S.A w Lesznie,aby dowiedzieć się jak od środka wygląda funkcjonowanie takiej instytucji. Pan Dyrektor wprowadził nas w krótką historię rozwoju bankowości w Polsce,opowiedział o głównych funkcjach banków komercyjnych i banku centralnego. Później dowiedzieliśmy się jak funkcjonują nowoczesne formy płatności i w jaki sposób się nimi posługiwać. To niesamowite jakie to proste......Mieliśmy też możliwość zobaczenia, jak wyglądają banknoty z innych krajów. Wielką niespodzianką był konkurs ze znajomości przedstawionych zagadnień, a osoby,które odpowiedziały poprawnie na pytania otrzymały EXTRA nagrody. Wbrew pozorom praca w banku wcale nie jest łatwa. I ta ogromna odpowiedzialność.....ufff. Wróciliśmy zadowoleni i z certyfikatami uczestnictwa w spotkaniu edukacyjnym.

Zobacz więcej

Dzień Trzeci czyli jak to jest z tymi bankami?

15.02.2017

Dzisiejsze zajęcia związane były z bankowością. Dowiedzieliśmy się przede wszystkim czym jest prowizja, kredyt oraz jak działają polskie banki na chwilę obecną. Później oglądaliśmy krótkie animowane filmiki o tej samej tematyce. Wykonywaliśmy również różnorodne zadania: jako pierwsze wymyślaliśmy swój własny biznes, który miałby możliwość prosperować w naszej okolicy. Następnie, jako ćwiczenie praktyczne posługowaliśmy się wymianą produktu za produkt bez użycia pieniędzy - barterem. Na sam koniec wykonywaliśmy plakaty związane ze skojarzeniami dotyczącymi banku oraz po podzieleniu się na grupy rywalizowaliśmy łącząc pojęcia z definicjami. Tą bardzo przydatną dla nas wiedzą z pewnością podzielimy sie z innymi.

Zobacz więcej

BURZAAA MÓZGÓWWWWW.......czyli od pomysłu do biznesu.

14.02.2017

Oj działo się......Byliśmy bardzo podekscytowani spotkaniem z lokalnym przedsiębiorcą. Kim jest?Czym się zajmuje na co dzień?Jak wyglądała jego droga biznesowa?Czy miał moment, kiedy chciał się poddać? Jeśli tak co zrobił, aby jednak zachować firmę? Te i inne pytania padały podczas spotkania z panem Krzysztofem, właścicielem sklepu budowlanego, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział o swojej firmie. Wnioski same nasuwały nam się do głowy-droga jest jedna ale ścieżek wiele-otwarty umysł, odwaga i cierpliwość to przepis na dobrze prosperujące przedsiębiorstwo. Po odwiedzeniu wszelkich zakamarków sklepu wróciliśmy do naszej sali warsztatowej. Myśleliśmy, że nic więcej nas nie zaskoczy-a tu proszę-zostaliśmy szefami własnych firm, produkujących książki aby w końcu przebranżowić się w fabrykę zabawek. Niby wszystko wydawało się proste...Już po pierwszej rundzie mogliśmy dostrzec twarde zasady gry na rynku, a liczby, które na początku nas przerażały stawały się coraz bardziej dostępne. A co, jeśli jednak nie stać nas na podejmowanie wyzwań i jednak wolimy pracę na umowę?Jaka formę umowy wybrać? Łatwizna--wszystko zależy od tego, co będziemy robić, czym się zajmować-ważne, że obliczenie dochodu netto nie stanowi po dzisiejszym dniu żadnego problemu. Dzięki temu modułowi nasze głowy są fabryką wieluuuu wielu pomysłów.

Zobacz więcej

Dzień Pierwszy

13.02.2017

Hej! na dzisiejszych zajęciach dowiedzieliśmy się co to jest popyt, podaż, przedsiębiorstwo i wiele innych... wykonywaliśmy różnorodne zadania, m.in. podzieliliśmy się na dwie grupy: sprzedawcy i kupcy. Nauczyło nas to jak dogadać się z innymi oraz co zrobić by zysk był większy niż strata. Obejrzeliśmy filmy związane z tematem, po czym w 3 osobowych grupach stworzyliśmy plakaty i zobrazowaliśmy wylosowane hasła związane z przedsiębiorczością.

Zobacz więcej