BLOG /nazjum nr 1 im. Obrońców Ojczyzny w Bychawie

RSS

Dla dobra wspólnego

16.05.2014

Stara maksyma mówi, że wszystko co dobre szybko się kończy. Potwierdza się to również w odniesieniu do naszego projektu. Po długiej nieobecności na  szkolnym blogu nadszedł czas uzupełnienia danych i opublikowania zwycięzców konkursu w szkole. Zwycięzcami są wg mnie wszyscy, którzy byli uczestnikami tego projektu. Przede wszystkim uczniowie. Ci wymienieni z imienia i nazwiska, którzy z racji zdobytych punktów znaleźli się na ,,pudle". Zwycięzcami mogą uważać się również pozostali, którym być może zabrakło punktów, ale zdobyli nowe umiejętności, wiedzę ekonomiczną, motywację do nauki i pokonywania przeciwności. Zwycięzcami są również nauczyciele, bo w ramach tego projektu wykształcili grupę młodych Polaków, którzy już teraz w szkole, a w przyszłości w dorosłym życiu w jakimś stopniu będą wcielać w życie zdrowe zasady gospodarki rynkowej. Na pewno dożyjemy czasów, gdy młodzi ludzie zamiast myśleć o emigracji zarobkowej swoją karierę zawodową zwiążą z własnym miejscem zamieszkania i poprzez kreatywność oraz innowację osiągną sukces w lokalnym lub wielkim biznesie. Wracając do początku mojego wpisu - warto mieć nadzieję, że nie wszystko  szybko się skończy. Na pewno długo jeszcze przetrwają przyjaźnie zawiązane w I etapie pomiędzy uczniami a studentką. Również więzy łączące szkolną grupę z projektu ,,Na Własne Konto" są na tyle trwałe, silne i pozytywne, że…

Zobacz więcej

PRZEDSIĘBIORSTWO - PIEKARNIA I MŁYN w STAREJ WSI - moje wrażenia po wycieczce

30.01.2014

Dzień czwarty projektu - 23 stycznia 2014r. Tego dnia byliśmy na wycieczce. Wybraliśmy się do piekarni i młyna w Starej Wsi. Należą one do Państwa Skrzypków. Młyn jest jednym z największych w województwie lubelskim. Ma on już prawie 18 lat, bo powstał w 1996 roku. Dowiedzieliśmy się w młynie, jak powstaje mąka. Poinformowano nas też o tym, że robi się tam też pelet ze słomy, który jest wywożony do elektrowni. Po zwiedzeniu młyna byliśmy w piekarni. Piekarnia funkcjonuje od lutego 2003r. Utrzymanie piekarni to bardzo duża odpowiedzialność, gdyż właściciel musi ponosić duże koszty i nie tylko. Piekarnia jest bardzo dużym obiektem, który zaopatruje aż 24 ,, Biedronki". Dziennie wypieka ok. 50 000 bułek - jak powiedział właściciel, pan Edward Skrzypek. Po zwiedzeniu całej piekarni dostaliśmy napoje i drożdżówki. Po dyskusji, czy warto być przedsiębiorcą, również przedsiębiorcą w naszej gminie,  studentka - pani Renata wręczyła naszemu gospodarzowi dyplom, a my wszyscy wyraziliśmy podziękowanie za miłe przyjęcie. Miło było w taki sposób realizować projekt. Edyta

Zobacz więcej

Nietypowe zajęcia

30.01.2014

23 stycznia 2014r. nasze zajęcia w programie Na własne konto odbyły się dość nietypowo. Byliśmy w piekarni Mega w Starej Wsi k. Bychawy. Mogliśmy tam zobaczyć, jak robi się pieczywo, które każdy z nas spożywa. Widzieliśmy ogromne piece i maszyny. Nie spodziewaliśmy się, że do wyrobu chleba trzeba aż tylu przedsięwzięć. Na koniec czekała nas miła niespodzianka. Jedliśmy pyszne drożdżówki. Wyjazd był bardzo udany. Gabrysia

Zobacz więcej

Podróż do piekarni

30.01.2014

23 stycznia 2014r. o godzinie 9:00, jak każego dnia projektu spotkaliśmy się w szkolnej sali. O 9:30 wyjechaliśmy do piekarni i młyna pana Skrzypka. Widzieliśmy wielki młyn, jak pracuje i jak się go obsługuje. Pan Skrzypek opowiadał nam historię młyna. Mówił nam ile osób pracuje i jakie każdy ma stanowisko. Po ciekawym wywiadzie ( niektórzy zadawali pytania) wyruzyliśmy do piekarni. Tam widzieliśmy olbrzymie maszyny do ciast i piece. Następnie zostaliśmy mile zaskoczeni napojami i jeszcze cieplutkimi bułeczkami i drożdżówkami. Ta przygoda była fascynująca i niesamowita. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś pojadę do młyna i piekarni. Nigdy nie zapomnę tej wycieczki. K. RYB.

Zobacz więcej

Wycieczka do piekarni p. Skrzypka z projektu ,, Na Własne Konto"

30.01.2014

Dnia 23 stycznia 2014r. mieliśmy zorganizowaną wycieczkę. Naszym celem było zdobycie wiedzy o tym jak funkcjonuje jakieś lokalne przedsiębiorstwo. Wybór naszych prowadzących projekt padł na firmę pana Skrzypka, która znajduje się 12 km od Bychawy. Pan Skrzypek jest właścicielem ogromnego młyna i piekarni. Wyjechaliśmy ok. godziny 9:45. W trakcie podróży każdy z nas czekał na to, aby poznać tworzenie pieczywa. Pierwszym przystankiem naszej wycieczki był młyn, w którym produkuje się mąkę tortową znaną w naszym regionie.Właściciel opowiedział nam, jak produkuje się mąkę i pokazał kolejne etapy produkcji. Dowiedzieliśmy się, że młyn powstał w 1996r. Tam też produkuje się pelet ze słomy używany do produkcji prądu w elektrowni w Kozienicach. Kolejnym etapem było wejście naszej grupy do piekarni. Gdy weszliśmy do środka poczuliśmy zapach chleba. Zwiedziliśmy wielką halę produkcyjną. Właściciel opowiadał o początkach istnienia piekarni, etapach pieczenia pieczywa, maszynach potrzebnych w pracy piekarza. Opowiadał też o strategii matketingowej, co należy robić, aby utrzymać się na rynku. Mnie utkwiło jedno zdanie: Przedsiębiorca, aby odnosił sukcesy w biznesie musi myśleć daleko do przodu, aby nie dać się zaskoczyć konkurencji.Być może takie myślenie sprawiło, że piekarnia pana Skrzypka dostarcza pieczywo do sieci sklepów ,, Biedronka". Na koniec tak interesującej wycieczki mieliśmy szanse degustować tutejsze…

Zobacz więcej

Droga chleba - spotkanie w piekarni ,,Mega" w Starej Wsi.

28.01.2014

Czwartego dnia trwania projektu pojechaliśmy do młyna i piekarni ,,Mega" w Starej Wsi k. Bychawy. Mieliśmy okazję poznać pana Edwarda Skrzypka - właściciela firmy i przeprowadzić z nim wywiad. Właściciel przybliżył nam proces powstawania mąki oraz oprowadził po młynie. Z wielką ciekawością słuchaliśmy oraz obserwowaliśmy procesy przez które przechodzi ziarno, by mogła powstać z niego mąka, a z niej przetwory piekarnicze. Mogliśmy nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć świeżo zmielonej mąki. Po ciekawej i bardzo pouczającej wizycie w młynie, udaliśmy się do piekarni. Zobaczyliśmy wiele maszyn, które są potrzebne, by mógł powstać chleb oraz bułki.Właściciel pokazał jak po kolei trzeba postępować, by wyszedł pyszny chleb. Pokazał także piece, w których wypieka się pieczywo. Później zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek świeżymi wyrobami Piekarni ,,Mega". Wszystkim uczestnikom smakowały świeże bułeczki. Następnie wręczyliśmy podziękowanie dla pana Skrzypka za przybliżenie nam procesów  prowadzenia biznesu i uhonorowaliśmy swoją wizytę pamiątkowym zdjęciem.

Zobacz więcej

Kolejny dzień projektu

28.01.2014

Drugi dzień rozpoczęliśmy normalnie, czyli od zajęć w szkole. Uczyliśmy się o kredytach i depozytach. Obejrzeliśmy krótkie filmy na ten temat dostępne na stronie NBPortal.pl. Następnie wykonaliśmy plakaty ze słówkami kojarzącymi się nam z depozytami i kredytami. Kiedy zakończyliśmy pracę, cała grupa pojechała do Banku Pekao.S.A. w Lublinie. Pani dyrektor przyjęła nas bardzo miło i życzliwie, a pan Piotr opowiedział o bardzo ciekawych rzeczach oraz zrobił quiz. Pytania były banalne. Potem podzieliliśmy się na 2 grupy i panie przewodniczki pokazały nam różne zakamarki bankowe, np. skrytki umieszczone za ogromnie grubymi drzwiami. Chcieliśmy się dowiedzieć więcej, ale niestety... tajemnica bankowa. W nagrodę dostaliśmy teczki na pamiątkę. Następnie po uczcie dla ciała poszliśmy na lodowisko. Było zimno, ale bardzo fajnie. To była niezapomniana podróż. MKa

Zobacz więcej

Jak pogodzić wodę z ogniem?

28.01.2014

Drugiego dnia naszych spotkań (21 stycznia) spotkaliśmy się o godzinie 9:00. Zajęcia zaczęły się od nauki pojęć ekonomicznych związanych z bankiem i bankowością; m.in. czym jest karta kredytowa itd. Również robiliśmy plakaty z mapą myślową, na których zapisywaliśmy skojarzenia z bankiem. O godzinie 11:00 wyjechaliśmy do banku Pekao S.A. w Lublinie, w którym czekał menadżer- pan Piotr będący naszym przewodnikiem i informatorem. Dowiedzieliśmy się od niego wiele ciekawych rzeczy. Między innymi rozmawialiśmy o pierwszym telefonie  ( komórkowym ?), który ważył aż 40 kg. Po 2 godzinnym spotkaniu i nauce z bankowcami pan prowadzący zajęcia przeprowadził krótki quiz. WSZYSCY ZOSTALIŚMY ZWYCIĘZCAMI !!! Po  długim przebywaniu w banku, nie mogło zabraknąć przyjemności. Pojechaliśmy na łyżwy.  Mimo wielu upadków na lód było super.  Okazało się, że można pogodzić wodę z ogniem, bo pomimo, że uczyliśmy się, to jednocześnie spędziliśmy bardzo miły dzień. W drodze powrotnej nie zabrakło śpiewania. gabo  

Zobacz więcej

Wtorek w Lublinie

28.01.2014

We wtorek wybraliśmy się na wizytę do banku. Konkretnie był to Bank Pekao S.A. w Lublinie. Poznaliśmy przemiłych ludzi, którzy dużo opowiadali nam o tym, co robi się w banku. Jak wygląda praca w banku. Wydaje się łatwa, a jednak jest inaczej. Zwiedziliśmy bank i poszliśmy coś przekąsić. Gdy wszyscy najedzeni w dobrych humorach  wyszliśmy z restauracji, postanowiliśmy spacerem udać się na łyżwy. Wszyscy wspaniale się bawiliśmy. Bezpiecznie wróciliśmy do Bychawy. NKU  

Zobacz więcej

Pani dyrektor oczekiwała nas w banku

28.01.2014

Podczas drugiego spotkania wybraliśmy się na wycieczkę do Lublina. Tak dokładniej to byliśmy w Banku Pekao S.A. przy ul. Królewskiej w samym centrum miasta. Równo z hejnałem z ratuszowej wieży będącej obok budynku banku zostaliśmy powitani i zaprowadzeni do jednej z sal. Każdy usiadł na krzesełku. Poznaliśmy tam pana Piotra i jego koleżanki – pracowników banku. Pan Piotr pokazał nam krótką prezentację o pierwszych telefonach i nie tylko. Dowiedzieliśmy się jak płacić telefonami w sklepach, np. w sieci ,, Biedronka”. Taki sklep jest również w Bychawie blisko szkoły. Następnie oglądaliśmy stare karty płatnicze i rozmawialiśmy o bankach. Po tym wszystkim zostaliśmy podzieleni na 2 grupy i poszliśmy zwiedzać bank od środka. Widzieliśmy różne skrytki, gabinety, sale odpraw itp. Gdy wszyscy już wróciliśmy i podzieliliśmy się wrażeniami pan Piotr ogłosił konkurs wiedzy. Każdy miał równe szanse na zwycięstwo. Zadano nam 5 pytań. Niestety był problem z rozdaniem nagród, gdyż każdy odpowiadał na każde pytanie. Więc nagrody zostały przekazane naszemu nauczycielowi. On rozda je na zakończenie pierwszej części projektu. Po wizycie w banku poszliśmy do restauracji Mc Donald, w której dokonywaliśmy ekonomicznych wyborów. Byliśmy tam ok. 25 minut. Potem poszliśmy na lodowisko, które swoją wielkością stanowiło dla nas niewątpliwą atrakcję. Była to…

Zobacz więcej

Nasze pierwsze spotkanie

28.01.2014

20 stycznia 2014r. Tego dnia odbyło się nasze pierwsze spotkanie po wspaniałej sobotniej zabawie choinkowej. Najpierw zgromadziliśmy się wszyscy w trójce – jednej z sal w naszej szkole. Pierwszym zadaniem, jakie mieliśmy wykonać było napisanie swoich imion na identyfikatorach. Wszyscy się znaliśmy, lecz była jedna nowa osoba, której nikt nie znał. Była to studentka, która przyjechała specjalnie do nas. Przedstawiła nam ona wraz z moim wychowawcą cały harmonogram dnia. Po teście wiedzy oglądaliśmy krótkie filmy. Po ich obejrzeniu zostaliśmy podzieleni na grupy. Naszym zadaniem było wyprodukować jak najwięcej książek. Mieliśmy trzy rundy. Pierwsza runda trwała 3 minuty. Po upływie czasu w pierwszej rundzie musieliśmy wypełniać karty. I tak po każdej rundzie. Prowadzący podsumowali  zabawę, przydzielili nam punkty. Moja grupa zdobyła ich 10.  Zdobywałam też kolejne punkty w innych zadaniach. W sumie był to fajny dzień. E.R  

Zobacz więcej

Lubię śpiewać, lubię tańczyć – a jestem na lekcji z ekonomii.

28.01.2014

Pierwszego dnia wszyscy w dobrych nastrojach przyszliśmy do szkoły. Po wejściu do klasy poznaliśmy przemiłą panią Renatę z Ciechanowa. Zajęcia zaczęliśmy od ćwiczenia w produkowaniu książek. Wszyscy świetnie się bawili. Nadszedł czas poznania zwycięzców. Została nimi grupa pierwsza. G R A T U L U J E M Y ! nk

Zobacz więcej

20 stycznia 2014roku - bychawskie gimnazjum

28.01.2014

  Tego dnia cała nasza grupa odbyła pierwszą podróż po dziedzinie ekonomii. KT  

Zobacz więcej

Czas to też dobro ekonomiczne, więc do rzeczy…

28.01.2014

Pierwszego dnia trwania projektu ,, Na własne konto” zapoznaliśmy się z pojęciem PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ oraz napisaliśmy test, w którym musieliśmy pokazać całą swoją dotychczasową wiedzę na temat ekonomii. Mieliśmy także okazję poznać panią Renatę Jędrzejewską – studentkę ekonomii, która przybliżyła nam wiedzę z tej właśnie dziedziny, zaczynając od prostej zabawy w ,, Fabrykę książek”.  Musieliśmy wyprodukować jak najwięcej książek w określonym czasie. Drugą zabawą była tzw. ,,Wymiana towarów” czyli ,,towar za towar”, w której musieliśmy wymienić otrzymane produkty na te , które chcemy dostać. Bawiliśmy się przy tym niezmiernie, ale też nauczyliśmy się rywalizować między sobą. ET  

Zobacz więcej

Mój pierwszy dzień ferii.

28.01.2014

Mój pierwszy dzień ferii. Dnia 20 stycznia 2014r. odbyły się nasze pierwsze zajęcia w ferie. Przyjechała do nas studentka ekonomii – Renata Jędrzejewska z Ciechanowa. Pierwsze zajęcia przebiegły bardzo ciekawie. Jedną z atrakcji była mała rywalizacja. Dzieląc się na grupy produkowaliśmy książki. Jedna książka powstawała z jednej kartki, po czym była spinana spinaczem. Musieliśmy również ponumerować strony. Nauczyliśmy się przy tym, jak ważny jest podział pracy. Nauczyliśmy się również czym jest barter. Dokonywaliśmy wymiany barterowej między sobą poprzez negocjacje. Dzień  zaliczamy do udanych. G. O.

Zobacz więcej

Początek ferii, a ja jestem w szkole.

28.01.2014

Początek ferii, a ja jestem w szkole. 20 stycznia 2014r. o godzinie 9:00 22 osobowa grupa osób z pierwszych klas rozpoczęła zajęcia pt. ,, Na własne konto”. Przewodniczącym tego miło zapowiadającego się czasu został pan Zbigniew Milanowski.  W prowadzeniu zajęć  wspiera go pani Renata – studentka, która przyjechała do Bychawy z Ciechanowa i mieszka w naszym bychawskim hotelu ,, Parkowe Zacisze” na Podzamczu. Pierwszego dnia projektu zapoznawaliśmy się z podstawowymi pojęciami ekonomicznymi takimi jak kredyt  czy bankowość.  Staraliśmy się słuchać i z uwagą oglądać filmiki, bo sprawdzian wiedzy jaki na dzień dobry zrobili nam prowadzący chyba nie wszystkim wypadł najlepiej. Po krótkiej przerwie, w czasie której jeszcze zapoznawaliśmy się ze studentką przystąpiliśmy do zabawnej gry edukacyjnej. Było to produkowanie książek. W  5- osobowych grupach pracowaliśmy w ,, fikcyjnej” branży. Wygrała jedna z czterech drużyn -  moja była druga. Drugą grą było wymienianie się karteczkami z żywnością, innymi materiałami. Jeśli ktoś chciał mieć na przykład: wodę, benzynę i samochód to do tego dążył, dochodził. Po 5 minutach Renata pytała nas czy łatwo, czy trudno było zdobyć chciane, wymarzone przedmioty i materiały. Potem zrobiliśmy jeszcze kilka zadań, z których dowiedzieliśmy się o tym, jak pieniądze ułatwiają życie. K. R.

Zobacz więcej

20 stycznia ( poniedziałek) - pierwszy dzień projektu.

28.01.2014

Tego dnia przyjechała do nas Pani Renata – studentka na wydziale ekonomii. Miała ona za zadanie pomagać naszemu nauczycielowi w prowadzeniu zajęć w ferie. Gdy wszyscy nawzajem przedstawiliśmy się i opowiedzieliśmy trochę o sobie to nasi prowadzący wprowadzili nas w  tajniki projektu. Krok po kroku, dzień po dniu poznawaliśmy harmonogram zajęć i co będziemy na nich robić. Najbardziej zainteresowały nas konkursy, o których opowiedziała nam Pani Renata. Polegało to na tym, że każda osoba za zadania będzie zbierała punkty.  Ci spośród nas, którzy  zdobędą ich najwięcej dostaną nagrody rzeczowe – fajne gry planszowe, które pokazał nam nasz nauczyciel. Rozpoczęliśmy więc  naszą rywalizację. Prowadzący zajęcia dali nam do uzupełnienia jakieś testy wiedzy, mówiąc że chcą poznać to co wiemy i że nie będzie to miało żadnego wpływu na punkty.                                                           I dobrze, bo o niektórych rzeczach nie miałam żadnego pojęcia, więc liczyłam na szczęście. Podzieliliśmy się na drużyny. Naszym zadaniem było złożenie książki z jednej kartki papieru.  Gdy padła komenda ,, START” wszyscy zabraliśmy się do pracy. Po paru minutach otrzymaliśmy karty, na których obliczało się koszty i zyski. Później opiekunowie doradzili, abyśmy wykorzystali pracę zespołową. Okazało się, że szło nam lepiej. Dzięki temu ćwiczeniu zrozumieliśmy, jak ważna jest praca zespołowa i…

Zobacz więcej

Przygoda z ekonomią ,, Na własne konto”

28.01.2014

W czasie ferii zimowych odbyły się zajęcia z programu ,, Na własne konto”. Zajęcia trwały 5 dni i prowadzone były  wspólnie w ciekawej formule przez nauczyciela i studenta z uczelni ekonomicznej Celem tego projektu jest poszerzenie wiedzy ekonomicznej, kształtowanie postaw przedsiębiorczych  i umiejętności planowania własnej ścieżki zawodowej wśród uczniów gimnazjum z terenów wiejskich i wiejsko- miejskich w całej Polsce. Zajęcia miały ciekawą formę gier i zabaw edukacyjnych o tematyce ekonomicznej.                                              Uczniowie klas:  I a, I c i I d zmotywowani atrakcyjnymi nagrodami dla najlepszych, uczyli się poprzez zabawę podstawowych praw ekonomii. W trakcie zajęć odbyła się wycieczka do Banku Pekao S.A . w Lublinie. Byliśmy również na lodowisku. Zarówno w banku jak i na tafli lodowej wszyscy radzili sobie wspaniale. Jednym z punktów w/w programu jest wizyta uczniów u lokalnego przedsiębiorcy.  Zależało nam na tym, by pokazać młodzieży dobre przykłady przedsiębiorczości z najbliższego otoczenia, dlatego udaliśmy się do firmy Państwa Janiny  i Edwarda Skrzypków w Starej Wsi Pierwszej, właścicieli piekarni, z której dostarczane są m.in. drożdżówki do naszej szkoły. Każdy uczeń otrzymał ,,Kalendarz ekonomiczny”  na początek zajęć oraz  ,,Przewodnik po ekonomii „  i ,, Planer finansowy” na zakończenie zajęć w…

Zobacz więcej