BLOG /Publiczne Gimnazjum im. Biskupa Piotra Gołębiowskiego w Jedlińsu

RSS

Nagrody, wspomnienia, certyfikaty, wiedza- tyle nam zostanie na długie lata

10.04.2017

Dziś podsumowaliśmy naszą pracę przy projekcie Każdy otrzmał certyfikat potwierdzający nasze uczestnictwo.  Gry planszowe za włożony trud oraz otrzymaną największą liczbę punktów otrzymali: 1 miejsce Aleksandra Katus - uzyskała 70pkt 2 miejsce Martyna Bieniek - uzyskała 69 pkt. 3 miejsce Filip Lutek - uzyskał 65 pkt. Dziękujemy Panu Romanowi Wójcikowi za spędzony przy nasz czas i sprawowanie nad nami opieki.  Mam nadzieję, że znajdzie się więcej podobnych zajęć. Wiele osób napewno z chęcią się zapisze w tym nasza grupa ☺ Dziękujemy!!! Autor: Joanna Mokosa

Zobacz więcej

Ostatnie spotkanie w cudownym gronie ekonomistów ;) Koniec projektu-radość czy smutek?

07.04.2017

    Dziś 3 kwietnia było nasz ostatnie spotkanie w gronie ekonomistów. Zakończyliśmy projekt!!! Radość czy smutek. Część tego i tego... Spotkaliśmy się wszyscy razem i zrobiliśmy zakres obowiązków dotyczących oczywiście EKONOMII. Między innymi uchwaliliśmy koszty i wspólnie zebrane pomysły do budowy siłowni w naszym miasteczku.    Wspaniale się pracowało! Wszyscy włożyli ciężki nakład pracy w to co wspólnie musieliśmy zrobić. Stworzyliśmy prezentacje i filmik w wykonaniu Martyny Bieniek i naszego kamerzysty Filipa Lutka.  Jak już wcześniej wspomniałem to było nasze ostatnie spotkanie we wspólnym gronie. Dziękuje wszystkim za trud i pomoc. Niezapomniane chwile i atmosfera w gronie przyjaciół. Nauka poprzez zabawe.          "Coś się zaczyna, coś się kończy" Dziękujemy!!! Organizatorem i nauczycielem ekonomii w naszej szkole był Pan Roman Wójcik. Mam nadzieje, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie w naszym wspaniałym projekcie "na własne konto"  Autor: Damian Gos 

Zobacz więcej

Nasza praca buduje się w naszych głowach

19.03.2017

Wczoraj omawialiśmy początki naszej wspólnej działalności, która mogłaby powstać w naszej miejscowości. Wypisywaliśmy potrzebne materiały, zniżki, ograniczenia itp. Wkrótce nagramy film/reklame. Mam nadzieję, że wszystko wyjdzie zgodnie z planem. Nasz klub i siłownia w jednym już jest w naszych głowach, tylko trzeba przelać wszystko na papier. Dzięki takiej pracy widzimy jak powstają firmy, ile zarabiają, ile trzeba włożyć pieniędzy w otworzenie tego oraz uczymy się jak zdobywać innych zaufanie - inwestorów.  Autor: Joanna Mokosa

Zobacz więcej

2część rozpoczęta

16.03.2017

10 marca rozpoczeliśmy 2 część projektową.  Pisaliśmy ulepszenia, bez ograniczeń finansowych, muzea, roweru, wędki oraz matematyki. Autor Joanna Mokosa

Zobacz więcej

Wielki koniec, wielkie pożegnanie!!!

24.02.2017

Dziś zrobiliśmy wiele ciekawych ćwiczeń! Szkoda, dzisiaj był nasz ostatni dzień projektu. Wielki smutek i zarazem wielka radość. Jesteśmy pełni wiedzy na temat ekonomii i przedsiębiorstwa. Naszą wykładowczynią była Paulina Osieja- studiuje ekonomię we Wrocławiu, jest na 3 roku studiów. Bardzo dobra i wykwalifikowana osoba, wiele nas nauczyła i wiele jej zawdzięczamy. Na pożegnaniu były łzy, ponieważ bardzo się z nią zżyliśmy!. Uwielbiamy Paulinę i polecamy ją. Napewno wszystkich wiele nauczy. Bez niej dzisiejszy test wypadł by marnie a wypadł wspaniale! Dziękujemy naszym opiekunom Paulina Osieja i pan Roman Wójcik  DZIĘKUJEMY PAULINA!!!  AUTOR: Damian Gos

Zobacz więcej

Koniec ferii - koniec 1części zajęć

24.02.2017

Dziś wcielaliśmy się w rodzinę, która więcej wydaje niż zarabia. Musieliśmy w realny sposób zmienić wydatki rodziny. Jedni wysyłali syna do pracy, a inni posiadali SMART DOM. Zauważyliśmy, że możemy oszczędzić na podstawowych wydatkach np. nie kupować słodyczy, jeść posiłki przygotowane w domu, czy korzystać z publicznego transportu.  Na koniec zajęc wymyślaliśmy krótkie hasła zachęcające do oszczędzania.  Hasła jak i w jaki sposób rodzina zaoszczędziła jest przedstawiony na zdjęciach. Autor: Joanna Mokosa

Zobacz więcej

Co wynieśliśmy z banku? Sztabkę wiedzy!

24.02.2017

Jednym z dzisiejszych zadań było wymienienie i narysowanie skojarzeń z słowem BANK. Dzięki temu zadaniu opiekunowie zauważyli ile zapamiętaliśmy z wczorajszego spotkania w PKO. Ocenili, że dzięki tym zajęciom, poznaliśmy więcej. Mam nadzieję, że zajęcia z tego typu będą odbywać się częściej.  Autor: Joanna Mokosa

Zobacz więcej

Super zrobione zabawki.

23.02.2017

Dziś jednym z zadań od naszych opiekunów było zrobienie w grupach ZABAWEK! Moim zdaniem ulubione i najfajniejsze ćwiczenie. Dostaliśmy 35 minut na zrobienie zabawki z przyniesionych przez siebie produktów.  Każdy produkt miał określoną wartość i musieliśmy za wszystkie produkty zapłacić, aby można byłoby ich użyć. Pracowaliśmy w grupach. Wszyscy się wspaniale bawili. Tyle uśmiechów i radości to jeszcze nie widziałem ;). Wszyscy mieli wykonać i opisać (ustnie) tą zabawke, aby kogoś zachęcić do kupna jej. Mieliśmy się zmieścić w naszym budżecie- 5 zł. Wygrała druga grupa, która swoją zabawę nazwała Świnką Pigi. Bardzo fajna i efektowna nazwa jak również łatwa do zapamiętania. W skład tej grupy wchodziły osoby: Ula Lipiec, Ania Szymańska, Joanna Mokosa i Damian Gos. To oni omówili, zrobili i zachęcili najwięcej osób do kupna zrobionej przez siebie zabaweczki. Wszyscy włożyli równy nakład pracy i wielu różnych efektów, które dodały maskotce większego poparcia. Inne grupy zrobiły laleczki (baby jagi), i łódkę z masztami i i kręcącym się sterem. Bardzo ciekawe i dodatki umocniły zabawkę i jej charakter. Dzisiejszą pracę można uznać za udaną w 100%. DZIĘKUJEMY!!! AUTOR: Damian Gos

Zobacz więcej

Wiele możliwości z bankiem PKO

22.02.2017

Dzisiaj byliśmy w Banku PKO po którym oprowadzały nas Agnieszka Maj oraz Katarzyna Kaczmarska - pracownicy.  Zajrzeliśmy do sali konferencyjnej, w której obejrzeliśmy prezentacje na temat banku oraz historii telefonów i komputerów. Widzieliśmy jak wygląda w praktyce aplikacja Paopay oraz wypłaty z bankomatu.  Informacje o banku PKO: - najwiekszy bank w Europie Środkowej  -bankier WOŚP -najstarszy bank to Casa di San Goirgio w Geniu (1586rok) -pierwsi wprowadzili płatność HCE Pod koniec prezentacji otrzymaliśmy test sprawdzający zdobytą na spotkaniu wiedzę. Największą ilość punktów otrzymali: -Aleksandra Fjołek -Aleksandra Katus -Aleksandra Paluch -Filip Lutek Otrzymaliśmy certyfikaty oraz upominki od Banku PKO.  Po powrocie do szkoły Paulina Osieja wytłumaczyła nam różnice oraz jak obliczyć netto z umowy o dzieło i zlecenie.  Jutro kolejny dzień i kolejne nowe wiadomości. Nie moge się doczekać:-) Autor: Joanna Mokosa

Zobacz więcej

Kolejny dzień nowych, niezapomnianych wiadomości

21.02.2017

Dziś odwiedziła nas telewizja TVP, dla której Martyna Bieniek, Filip Lutek oraz Damian Gos udzielili wywiadu.(Jutro o 12:10 w TVP1).  Pierwszym zajęciem było wymienienie negatywnych oraz pozytywnych stron posiadania własnej firmy.  Później byliśmy w firmie Kratki Marka Bala, która istnieje już 19 lat. Oprowadzał nas Adam Cieślak- pracownik firmy. Odwiedzieliśmy kwatere główną i kilka hal.  Kilka ciekawostek: -każdy kominek posiada własne imię np. Antek.:-D  -odkąd pracje Pan Cieślak w firmie (ponad 3lata) nie było żadnego wypadku podczas pracy -produkty można kupić w wielu krajach (nawet najbardziej oddalonych krańcach świata) -istneje wiele rodzajów kominków -laboratorium nie wygląda jak wiele myślało (białe fartuchy itp. -odkąd pracje Pan Cieślak w firmie (ponad 3lata) nie było żadnego wypadku podczas pracy -produkty można kupić w wielu krajach (nawet najbardziej oddalonych krańcach świata) -istneje wiele rodzajów kominków -laboratorium nie wygląda jak wiele myślało (białe fartuchy itp.) Po skończeniu zwiedzania Kratek wróciliśmy do szkoły. Tym razem 4 grupy wcielały się w autorów książki. Liczyliśmy wydatki za pracownika, materiały i dzieliliśmy na wyprodukowane książki w ciągu 3 minut. Z każdą rundą wydatki zmniejszały się, tak samo jak łatwość zadania.  Warto chodzić na takie zajęcia, choć dla niektórych to strata czasu, lecz dzięki nim możemy poszeżyć swoją wiedzę i zajrzeć w…

Zobacz więcej

Miłe zapoznanie - początki

21.02.2017

W dniu wczorajczym (20.02.2017roku) w naszej szkole rozpoczęła się akcja pt. ,,Na własne konto,,. Wzięło w niej udział wiele osób z naszej skoły.Wprowadzającą nas w nowy świat jest Paulina Osieja i nasz nauczyciel- Pan Roman Wójcik. Spotkanie rozpoczęło się wprowadzeniem w plan zajęć na cały tydzień o godzinie 9 przez Pana Wójcika.  Następnie bawiliśmy się w kupców i sprzedawców jabłek o wyznaczonej cenie. Ta zabawa nauczyła mnie: -że trudno sprzedać niektóre produkty o wysokiej cenie i kupić za niską -choć targujemy się o tą samą ilość jabłek wszędzie możemy znaleść inną cene -lepiej nie kupować produktu w tym samym miejscu, bo za każdym razem cena może się zmienić na gorszą - ceny najwygodniejsze dla obu stron mieszczą się pośrodku (u nas wychodziło między 5 - 7) Następnie dzieliliśmy się na 4 grupy. Każda otrzymała słowo, z którym miała napisać i narysować skojarzenia związane z nim. Później oglądaliśmy filmiki rozrzeżające wiedzę na temat naszych haseł.  Końcowym dzień zajęć zadanie było wymienienie pozytywnych cech dobrego przedsiębiorcy Autor: Joanna Mokosa

Zobacz więcej

Dzień w firmie Kratki

21.02.2017

Dziś kilka godzin spędziliśmy w firmie Kratki we Wsoli. Było bardzo super!W firmie naszym przewodnikiem był pan Adam Cieślak- pracownik w firmie Kratki, który pracuje tam od 3 lat. Pozwolił nam rozejrzeć sie po salonie i pooglądać różnego typu kominki, które szczegółowo omówił. Później pojechaliśmy do Marcelowa- kolejnego budynku należącego do firmy Kratki. W tym miejscu pracownicy spawają i testują kominki. Ci pracownicy mają naprawde cieżką prace. Było tam dużo hałasu z pracujących maszyn. Po omówieniu pojechaliśmy do kolejnego budynku, w którym pracownicy za pomoca maszyn wycinają z metalu różne rzeczy i kształty do kominków i kratek. Było tam pomieszczenie, w którym kominki trafiają do niego w pełnej postaci w celach wystawnym.Gdy wystawa się zakończyła zadaliśmy panu Adamowi wiele pytań dotyczące jego pracy, jak również pracy firmy. Po rozmowie i podziękowaniach wróciliśmy do szkoły, gdzie rozwiązaliśmy wiele ciekawych ćwiczeń.  Dzień wszystkim się bardzo podobał! Autor: Damian Gos

Zobacz więcej

Projekt "Na własne konto" w gimnazjum w Jedlińsku

20.02.2017

Dziś wspólnie z moimi koleżankami i kolegami zaczęliśmy projekt pt" Na własne konto" Zrobiliśmy wiele ciekawych ćwiczeń na temat przedsiębiorczości i ekonomii. Zajęcia prowadzili: Paulina Osieja- studentka studiów ekonomicznych oraz Pan Roman Wójcik, który jest również organizatorem tego projektu w naszym gimnazjum. Warsztaty zaczęliśmy o godzinie 9.00 i trwały do godziny 15.00 (6 godzin). Na początki szkolenia rozwiązaliśmy piętnasto zadaniowy test na temat naszej wiedzy o przedsiębiorczości i ekonomii. Następnie opiekunowie przedstawili plan działania dzisiejszego dnia oraz całego tygodniowego projektu. Podczas omawiania wszyscy z niecierpliwością szykowali się do działania. Naszym pierwszym ćwiczeniem było podzielenia się na grupy sprzedawców i kupców. Kazdy z nas otrzymał arkusz w którym były ponumerowane transakcje, na które miał nanieść swoje zarobki i straty jak również cany. Gra polegała na tym, że sprzedawca jak i kupca losowali kartki z informacjami co sprzedają/kupują i jaki mają podstawowy budżet. Uwielbiam takie ćwicznia! Wszystkim się bardzo podobało i daliśmy z siebie wszystko. Wiele osób miało straty i zarobki. Rekordem była cena 39 złotch, którą wynegocjowała Ania Szymańska- klasa 2. Martyna Bieniek również dobrze sobie poradziła, rekord różnił sie zaledwie złotówkami. Następne ćwiczenie polegało na tym, że dzieliliśmy się na grupy i wspólnie zastanawialiśmy się nad tym jakie cechy powinien…

Zobacz więcej