BLOG /Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Skopaniu

RSS

Pięć dni za nami

20.01.2017

Pięć dni projektu minęło w mgnieniu oka. Co prawda to jeszcze nie koniec, jednak zamknęliśmy już pierwszy etap...Niestety, na feriach nie spotkamy się już w tym gronie. Jeśli chodzi o same zajęcia - każdy był zaskoczony. Z naszych dzisiejszych rozmów wynikało, że nikt nie spodziewał się, że będzie aż tak ciekawie. Część z nas bała się, że będą to zwykłe lekcje, na których tylko notuje się to co powiedział nauczyciel i siedzi spokojnie w ławkach. Tymczasem nuda nam nie dopisywała. Swietne towarzystwo i ciekawe zadania sprawiły, że czas ulatniał się bardzo szybko. Wizyty w fabryce oraz banku, należały do bardzo udanych. Było smiesznie, ciekawie... Naprawdę nic nas nie nudziło. Wspomnienia wraz z wyniesioną wiedzą na pewno zostaną w naszej pamięci. Jestśmy wdzięczni za pomoc w zrozumieniu rzeczy trudnych, a jednocześnie niezbędnych. Tymczasem czekamy na kolejne zadania, które otrzymamy tuż po feriach.

Zobacz więcej

Nasz mały biznesplan!

20.01.2017

Dzisiaj, w piątek, miała miejsce długo oczekiwana przez nas lekcja o inwestycjach. Na początku nauczyliśmy się posługiwać pojęciami takimi jak: budżet, deficyt, nadwyżka, oszczędzanie, inwestowanie... Był to wstęp do kolejnych zadań. Dzięki animacjom zrozumieliśmy, dlaczego tak bardzo ważne jest lokowanie oszczędności w banku. To już nie tylko kwestia bezpieczeństwa. Kolejnym zadaniem było zakładnie małych przedsiębiorstw. To było finałowe zadanie. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy. Każda musiała wymyślić swój plan działania. Była jedna bardzo ważna zasada - przedsiębiorstwo musiało mieć możliwość funkcjonowania w Skopaniu! Nie mogliśmy stworzyć czegoś co nie pasowałoby do naszej miejscowości. Liczył się pomysł. To zadanie ułatwi nam rozpoczęcie pracy w drugim etapie projektu - wykonanie projektu modelu biznesowego w naszej miejscowości. Mamy wiele pomysłów, które zostaną naszą tajemnicą.  

Zobacz więcej

Banki, konta, karty płatnicze

19.01.2017

Czwarty dzień projektu. Dzisiaj główną atrakcją była wizyta w banku. Sami nie mieliśmy okazji go odwiedzić i poznać mechanizmów jakimi się kieruje, więc czekaliśmy na wyjazd z niecierpliwością. Kiedyś, chociażby oglądając telewizję, spotykaliśmy się z reklamami banków. Mówiono w nich o rzeczach, o których nikt z nas nie miał pojęcia. Skąd taki dzieciak jak ja ma wiedzieć jaki bank wybrać i co to jest w ogóle lokata, myśleliśmy. Dzisiaj dowiedzieliśmy się o wszystkim, co było naszym utrapieniem od paru lat. Pracownicy banku opowiadali nam o kontach i rachunkach dla dzieci, ale także  dla dorosłych. Dowiedzieliśmy się o funkcji, jaką pełni Narodowy Bank Polski oraz jak działa dwuszczeblowy system bankowy. Nie zabrakło także wiedzy o kartach płatniczych. Wiemy już, np. czym różni się karta oszczędnościowa od debetowej. Poza tym poznaliśmy działanie aplikacji bakowych oraz zasady korzystania z nich, bo jak wiadomo nic nie jest bezpieczne, jeśli owych zasad nie przestrzegamy. Jesteśmy wdzięczni pracownikom, za oderwanie się od codziennych zajęć i pomoc w uzupełnieniu luk w wiedzy. Wszyscy z chęcią odpowiadali na nasze pytania i pomogli nam rozwiać wszelkie wątpliwości. Na koniec nie zabrakło drobnych upominków dla wszystkich uczestników.   Minął nam już kolejny dzień. Niestety ferie razem z projektem zbliżają się ku…

Zobacz więcej

Poznajemy przedsiębiorstwo

18.01.2017

Dzisiejszy dzień był nieco inny niż poprzednie. Poza zajęciami w Sali zwiedziliśmy Fabrykę Firanek „Wisan” S.A.  w naszej miejscowości. Pracownicy gorąco nasz przywitali i zaczęli oprowadzać po zakładzie. Po wejściu ujrzeliśmy ogromne, głośno pracujące maszyny. Byliśmy pod wrażeniem wytrwałości osób zajmujących się tym na co dzień. Niewielu z nas potrafiło wytrzymać kilka minut w takim hałasie.  Naszą uwagę przykuło zorganizowanie pracy. Każdy miał określoną czynność, którą musiał wykonywać. Pracownicy zajmowali miejsca w określonych działach. Były to: dziewiarnia, tkalnia, szwalnia, malarnia, wykańczalnia. Naszą podróż zakończyliśmy w magazynie. Tam przechowywane były wyprodukowane firanki, obrusy i zasłony, czekające na transport do klientów. Dowiedzieliśmy się, że fabryka posiada bardzo wiele zamówień. Czas oczekiwania wynosi około 3 miesiące. Firanki wysyłane są także poza granice Polski. Fabryka na rynku pracy utrzymuje się już ponad 60 lat, przeszła prywatyzację i  jak widać dobrze sobie radzi, pomimo ogromnej konkurencji.                 Po powrocie zajęliśmy się wyznaczonymi dla nas zadaniami. Tematem dzisiejszego spotkania był rynek finansowy i pojęcia z nim związane. Na początek wcieliliśmy się w role bankowców i klientów, ukazując przy tym sposób zakładania kont bankowych. Zdecydowanie jest to umiejętność, którą wykorzystamy już niebawem. Poza tym podjęliśmy pracę w grupach, dobierając  w pary pojęcia i ich definicje.                  …

Zobacz więcej

Bankowość, oszczędność, współpraca

17.01.2017

Drugi dzień minął szybko. Bezdyskusyjnie – każdy tak uważa. Na dobry początek dnia poznaliśmy ważne pojęcia: brutto, netto, a także rodzaje umów z pracodawcą. Wiedza użyteczna, kiedyś czarna magia… Nie było to takie trudne. Rozmawialiśmy o własnym biznesie. Warto? A może nie?  Stworzyliśmy także własną firmę produkującą książki, zabawki… Liczyliśmy przy tym koszty, zyski oraz straty. Musieliśmy dbać o zużycie materiałów i bilans profitów. Nie zabrakło animacji z niezorientowanym Wynalazcą oraz Eugeniuszem, który zawsze służył pomocą. W krótkich, humorystycznych filmikach przedstawione zostały sposoby zapłaty za usługę. Na zakończenie dnia wykonaliśmy plakaty w grupach. Umieściliśmy na nich pojęcia związane z bankiem. (Nie)typowe mapy mentalne. Prace oczywiście są przedstawione na zdjęciach.               Na zajęciach nie zabrakło śmiechu oraz dobrej zabawy, a przede wszystkim zdrowej konkurencji! Zupełnie jak poprzednio – ogrom ciekawej, przyswajalnej wiedzy.             Jutro wybieramy się do Fabryki Firanek „Wisan”. Mamy nadzieję, że będzie super :D     Bankowość – hmm… Już wiem z czym to się je! :D Na własne konto oszczędza się!

Zobacz więcej

Pierwszy dzień - "Przedsiębiorczość"

16.01.2017

Wielu uważa, że nauka zawsze jest nużąca i nieprzydatna. Dzisiaj miało miejsce coś zupełnie odmiennego. Pierwszy dzień - pierwsze wyzwania, a jeśli mowa o nich - łatwe nie były. Początkowe zadanie, zupełnie niepozorne. Dwie grupy: pierwsza musi sprzedać jabłka w najwyższej mozliwej cenie, druga kupić je jak najtaniej. Nie brzmi skomplikowanie, a skomplikowane było. W dodaku bardzo zajmujące. W tamtej chwili każdy coś robił, uczył się i miał całkiem dobrą zabawę. Następne zadanie polegało na grupowej pracy z zagadnieniami związanymi z ekonomią. Każda grupa wykonała plakat, na którym wyjaśniła dane pojęcie. W międzyczasie oglądaliśmy animacje, które przedstawiały sytuacje z życia codziennego. Jednak w prosty i przyjazny sposób uczyły ekonomicznego myślenia. Przedsiębiorczość jest obecna w życiu każdego cżłowieka, zaczynając od handlu jabłkami, a kończąc na własnym biznesie, który pozwoli ułożyć swoją przyszłość. Przyjemnie jest sie uczyć czegoś przydatnego, a przy tym nie zauważać jak szybko płynie czas. Dzisiejsze zajęcia były ciekawe i z niecierpliwością czekamy na następne. Zamieszczamy także kilka zdjęć na dowód naszego zaangazoania oraz chęci do działania. :)

Zobacz więcej