BLOG /Publiczne Gminazjum im. Jana Pawła II w Baniach

RSS

Koniec projektu :'(

27.04.2017

Od 13 lutego do 27 kwietnia br. nasza szkoła brała udział w projekcie ekonomicznym "Na Własne Konto". Nasze zajęcia rozpoczęły się w pierwszym tygodniu ferii i trwały do końca kwietnia. Pracowaliśmy na przemian z nauczycielem wos-u Andrzejem Wołoszynem oraz z studentką ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego Paulą Miedzińską. Dowiedzieliśmy się co oznaczają różne ekonomiczne pojęcia np. popyt, podaż, rynek, banki pieniądz itp. Wykonywaliśmy ciekawe zadania i różne prace związane z działalnością przedsiębiorstw. Projektowaliśmy i reklamowaliśmy zabawki, książki oraz kupowaliśmy i sprzedawaliśmy jabłka. Podczas jednodniowej wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda praca w banku. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat kredytów, depozytów i innych pojęć związanych z bankiem. Braliśmy udział w zabawach, dzięki którym mogliśmy poczuć się jak prawdziwi biznesmeni. Nauczyliśmy się jak planować budżet, zmniejszyć wydatki oraz gromadzić oszczędności. Podczas projektu spotkaliśmy się z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy opowiedzieli nam jak prowadzić własną działalność. W II etapie projektu tworzyliśmy nasz model biznesowy, którym były "Pluszaki Szmaciaki". Wszytko dokładnie przemyśleliśmy. Zaplanowaliśmy w jaki sposób można zareklamować nasz produkt. Co możemy zrobić, by dobrze się sprzedawał, jakie działania podjąć, aby nasza firma z pluszakami dobrze funkcjonowała. Efektem naszej pracy jest prezentacja multimedialna oraz nagrany przez nas film. Projekt bardzo nam się podobał i wiele…

Zobacz więcej

Praca konkursowa

11.04.2017

W ramach konkursu biznesowego pracujemy nad prezentację mulimedialną oraz filmem o naszym lokalnym przedsięwzięciu "Pluszaki Szmaciaki". Już wkrótce podsumowanie naszego projektu :D Czekamy na nasze nagrody i upominki :P

Zobacz więcej

Pracujemy w II etapie ;)

27.03.2017

II etap projektu Na Własne Konto zakończyliśmy opracowaniem pracy konkursowej. Zajecia tego etapu polegały na ćwiczeniach warsztatowych i przygotowywały nas do konkursu. Burza mózgów i metoda kruszenia dominowały w naszej pracy, byliśmy specjalistami od ulepaszania świata i niejednokrotnie odpowiedzielismy na pytanie: "co by było, gdyby...?". Po zapoznaniu się z lokalnym biznesem w sferze produkcji, handlu i usług wpadlismy na pomysł funkcjonowania przedsięwziecia w naszej społeczności. Projekt naszego biznesu nosi nazwę "Pluszaki Szmaciaki" i z dużym powodzeniem mógłby funkcjonować w naszym środowisku lokalnym. 

Zobacz więcej

Pierwsza część projektu zakończona

17.02.2017

Dzień rozpoczęliśmy spotkaniem z lokalnym przedsiębiorcą. Mieliśmy przyjemność gościć Ewę i Piotra Janickich, którzy prowadzą swoją własną firmę pod nazwą "Auto Janiccy". Jest ona ściśle związana z motoryzacją. Mają własny sklep w Szczecinie, oraz wystawiają swoje produkty na allegro. Twierdzą, że sprzedaż internetowa jest ogromną reklamą, dzięki, której mają bardzo dużo klientów. Są to klienci nie tylko z Polski, ale także z całej Europy. Dzięki rozmowie z przedsiębiorcami dowiedzieliśmy się, że każdy właściciel firmy powinien być zdyscyplinowany, sumienny, systematyczny, uczciwy oraz odpowiedzialny. Następnie, w stronę państwa Janickich padło kilka pytań, na które bardzo chętnie odpowiedzieli. Po ich wyjściu obejrzeliśmy prezentację "Bezpieczne ferie". Zostaliśmy bardzo dokładnie ostrzerzeni przez nauczycieli o grożących niebezpieczeństwach zimą. Po zakończeniu pogadanki o bezpieczeństwie otrzymaliśmy upominki ufundowane przez Bank Pekao. Najbardziej spodobały nam się słuchawki, ale pozostałe gadżety były również super! :) Dzisiaj zakończyliśmy pierwszą część projektu ekonomicznego "Na własne konto". W związku z tym musieliśmy pożegnać się z Paulą Miedzińską, studentką ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, która jeszcze dzisiaj planowała powrót do Wrocławia, a nastepnie do rodzinnej Częstochowy. Padło wiele miłych słów oraz serdecznych podziękowań za współpracę. Miłym akcentem zakończenia tego etapu było wspólnepamiątkowe zdjęcie :)

Zobacz więcej

Powoli zbliżamy się do końca

16.02.2017

Cześć! Dzisiejsze spotkanie zaczęło się zabawą w handel wymienny. Dzięki temu mogliśmy przekonać się, że wymiana "towaru za towar" była dużo trudniejsza. Płacenie za dany produkt pieniędzmi jest wielkim ułatwieniem życia. Po fajnej zabawie podzieliliśmy się na kilkuosobowe grupy i zabraliśmy się do robienia krzyżówek. Po skończeniu zadania wybraliśmy się w "odwiedziny" do przedsiębiorcy. Odwiedziliśmy kosmotolog Natalię Bogusz, która prowadzi swój własny gabinet kosmetologiczno-podologiczny w Baniach. Długo rozmawialiśmy o tym jak założyć oraz jak prowadzić swoją własną działalność. Wizytę osłodziły nam ciasteczka. Na końcu nie było już tak słodko, gdyż kolega wychodząc zahaczył o doniczkę i niechcący ją zbił. :D Po spotkaniu z panią Natalią, udaliśmy się z powrotem do szkoły, gdzie zaplanowaliśmy budżet rodziny na dany miesiąc, oraz obejrzeliśmy film dotyczący banków.

Zobacz więcej

Kolejny dzień za nami

15.02.2017

Dzisiejszy dzień spędziliśmy w banku Pekao w Gryfinie, gdzie dowiedzieliśmy się jak korzystać z bankomatu, kart płatniczych oraz aplikacji telefonicznych mających związek z pieniędzmi. Usłyszeliśmy również wiele ciekawych rzeczy na temat kredytów różnego rodzaju i zobaczyliśmy banknot o nominale 500 zł. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Po wizycie w banku przyszedł czas na relaks. W tym celu wybraliśmy się do KFC oraz do kina w Szczecinie. Nasi opiekunowie wybrali bajkę, która spodobała się wszystkim uczestnikom. Było dużo śmiechu i zabawy. Oby takie wyjazdy zdarzały się częściej.

Zobacz więcej

Ciąg dalszy naszych przygód z ekonomią

14.02.2017

Dzień drugi zaczęliśmy od "produkcji książek". Dostaliśmy wszystkie potrzebne "gadżety", z których miały powstać nasze ksiązki. Po podzieleniu się na grupy szybko zaczeliśmy naszą pracę. Łatwo nie było, naszym największym przeciwniekiem był czas. Najlepszą drużyną był team "Dzikie koty", którzy rewelacyjnie poradzili sobie z zadaniem. W nastepnych godzinach naszego projektu, nasi prowadzący postawili nas przed niesamowitym wyzwaniem, było to wytworzenie zabawki i zareklamowanie jej. Na początku wydawało nam sie to dosyć trudne lecz po chwili namysłu zaczęliśmy nasze prace. Najlepiej zaprezentowali się producenci "Pchełek", ich reklama była zaskakująca jak i również bardzo humorystyczna. Czas nam minął bardzo szybko, a my z niecierpliwością czekamy na jutrzejszą wizytę w banku w Gryfinie.

Zobacz więcej

Projekt "Na własne konto" w Baniach rozpoczęty!

14.02.2017

Hej! Poniedziałek był naszym pierwszym dniem na zajęciach, przedstawiliśmy się oraz zapoznaliśmy z panią Paulą- studentką ekonomii. Dowiedzieliśmy się o różnych "biznesowych" pojęciach m.in. konkurencja, podaż, popyt, przedsiębiorstwo i wiele innych. Najbardziej spodobała nam się zabawa, w której stawaliśmy się sprzedawcami lub kupcami i handlowaliśmy skrzynkami jabłek. Kilka osób nie poradziło sobie z zadaniem ale jak to bywa nie każdy zostanie biznesmenem. Wiele osób wręcz przeciwnie, poradziła sobie świetnie. Ale było śmiechu. Na korytarzu było słychać nasze krzyki: "Kupię za 5 złotych", "Ja mogę Tobie sprzedać za 6.50". Na końcu wymienialiśmy główne cechy przedsiębiorcy. Pierwszy dzień uważamy za jak najbardziej udany. 

Zobacz więcej