Program edukacji ekonomicznej młodzieży
szkół gimnazjalnych z terenów wiejskich

Zobacz także

Komiks ekonomiczny

Komiks ekonomiczny

Konkurs projektowy rozstrzygnięty!

Komisja Konkursowa, pracując i oceniając prace konkursowe przez blisko miesiąc, dokonała oceny projektów modelu biznesowego przedsięwzięcia w lokalnej społeczności. Spośród wszystkich zgłoszeń wybrano 4 najlepsze prace oraz przyznano 2 wyróżnień. Oceniane były pomysłowość, ogólna wartość merytoryczna oraz możliwość realizacji pomysłu..

 

 

31.05.2017 Zobacz więcej

Ostatnie wpisy na naszych blogach

Nagroda główna?

04.06.2017

Przekonani o tym, że nie wygramy projektu kolejny raz zostaliśmy miło zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy wyniki konkursu. 4 nagrody głowne dla szkół w tym dla naszej. Serdecznie dziękujemy Pani Ani Romanowskiej, która wierzyła w nas do końca i motywowała do pracy. Dziękujemy również Pani Katarzynie Pankowskiej, która pomagała nam w pierwszym etapie projektu oraz Panu Leszkowi Stefańskiemu za zorganizowanie nam wycieczki w ramach nagrody! DZIĘKUJEMY!!!

Zobacz więcej

Ognomna radość!!!

04.06.2017

Chyba nikt z nas by się tego nie spodziewał... Szoook! Nadal nie wierzymy... Nasz blog najlepszy ze wszsytkich? Wygrałyśmy? Cieszymy się ze zwycięstwa, a uśmiech towarzyszy nam od kilku dni. Miłe zaskoczenie. Dziękujemy!

Zobacz więcej

Dotarliśmy do końca

01.05.2017

Ostatni etap projektu zakończyliśmy pomyślnie. Każdą sprawę udało się nam dopiąć do końca. Jesteśmy zadowoleni i z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. Szczególne podziękowania chemy złożyć Pani Annie Romanowskiej, Pani Katarzynie Pankowskiej oraz innym, dzięki którym odbył się projekt w naszej szkole. Podziękowania należą się również Panu Dyrektorowi Leszkowi Stefańskiemu, który zasponsorował nam wyjazd do kina, za włożony trud. Na ostanie nasze spotkanie Pani Ania upiekła pyszny jabłecznik i rozdała nam nagrody wraz z certyfikatami. Z przykrością kończymy nasz projekt. Każdy z nas na pewno coś z niego wyniósł. Dzięki temu łatwiej będzie nam w przyszłości. Wszyskim życzymy udanego weekendu majowego :)  

Zobacz więcej

Koniec projektu :'(

27.04.2017

Od 13 lutego do 27 kwietnia br. nasza szkoła brała udział w projekcie ekonomicznym "Na Własne Konto". Nasze zajęcia rozpoczęły się w pierwszym tygodniu ferii i trwały do końca kwietnia. Pracowaliśmy na przemian z nauczycielem wos-u Andrzejem Wołoszynem oraz z studentką ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego Paulą Miedzińską. Dowiedzieliśmy się co oznaczają różne ekonomiczne pojęcia np. popyt, podaż, rynek, banki pieniądz itp. Wykonywaliśmy ciekawe zadania i różne prace związane z działalnością przedsiębiorstw. Projektowaliśmy i reklamowaliśmy zabawki, książki oraz kupowaliśmy i sprzedawaliśmy jabłka. Podczas jednodniowej wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda praca w banku. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat kredytów, depozytów i innych pojęć związanych z bankiem. Braliśmy udział w zabawach, dzięki którym mogliśmy poczuć się jak prawdziwi biznesmeni. Nauczyliśmy się jak planować budżet, zmniejszyć wydatki oraz gromadzić oszczędności. Podczas projektu spotkaliśmy się z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy opowiedzieli nam jak prowadzić własną działalność. W II etapie projektu tworzyliśmy nasz model biznesowy, którym były "Pluszaki Szmaciaki". Wszytko dokładnie przemyśleliśmy. Zaplanowaliśmy w jaki sposób można zareklamować nasz produkt. Co możemy zrobić, by dobrze się sprzedawał, jakie działania podjąć, aby nasza firma z pluszakami dobrze funkcjonowała. Efektem naszej pracy jest prezentacja multimedialna oraz nagrany przez nas film. Projekt bardzo nam się podobał i wiele…

Zobacz więcej

Satysfakcja gwarantowana !!!

27.04.2017

Za nami ostatnie spotkanie w ramach projektu „Na własne konto”. Z jednej strony czujemy ulgę, z drugiej czegoś nam będzie brakowało. Dzisiaj obejrzeliśmy rezultaty naszej pracy:  plan biznesowy, film ze spotkania przedsiębiorcy z inwestorami, zaprezentowaliśmy analizę rynku i konkurencji, wyniki finansowe naszej firmy.  W naszej ocenie poszło nam nieźle. Z przyjemnością obejrzeliśmy również prezentację z realizacji projektu. Była więc chwila refleksji . Otrzymaliśmy certyfikaty ukończenia projektu, a najaktywniejsi  uczniowie nagrody rzeczowe. Gratulujemy Katarzynie Sęk, Patrycji Gadomskiej, Wiktorii Popielarczyk,  Kamilowi Dawid, Nicoli Porembie i Julii Kamińskiej.   Serdecznie dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w przedsięwzięciu Fundacji  Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Pamiętamy  o życzliwości i wsparciu  pana wójta Dariusza Łukaszewskiego i  pana dyrektora Michała Bogdańskiego.  

Zobacz więcej

Ostatni sezon

26.04.2017

Tak tak, to już ostatni wpis. W trakcie naszych spotkań marcowo-kwietniowych dwoiliśmy się i troiliśmy nad tematami dotyczącymi biznesu. Ulepszaliśmy świat poprzez nadawanie nowych znaczeń i przeznaczenia istniejących już produktów, kruszyliśmy bryły lodu, by wydobyć z nich to, co szczególne i ważne. Niby zabawa, niby nauka a jednak mimo ciężkiego wysiłku naszych umysłów dobrnęliśmy do tematu konkursowego-modelu biznesowego. Wszystko wydawało nam się takie oczywiste, ale z każdą nową ścieżką okazywało się, że należy zbudować następną ścieżkę...itd..W końcu udało nam się stworzyć lokalny produkt i usługę, które to pięknie ubraliśmy w obrazy i słowa. Głowy mamy pełne pomysłów.....worek samych chęci. Mamy nadzieję, że inwestorzy wybiora nasz, ekologiczny i wyjątkowy produkt. Dziękujemy za miło spędzone chwile, wiedzę i doświadczenia. Załoga.

Zobacz więcej

Ostatnia prosta!

17.04.2017

Nasze wspólne działania przyniosły sukces. Właśnie dopracowaliśmy model biznesowy planowanego przedsięwzięcia. Ponadto przygotowaliśmy scenariusz rozmowy przedsiębiorcy z potencjalnymi inwestorami. Dzięki uprzejmości pana wójta nagraliśmy film w urzędzie gminy. Przed nami montaż i ostatnie poprawki. Wszystko skończymy na czas. Czekajcie na efekty naszej pracy. Pozdrawiamy gorąco! 

Zobacz więcej

Nie odnajdzie więcej nas ta sama chwila...

14.04.2017

Cześć! Dziś to nasz ostatni wpis na naszego bloga;( Fajnie było opowiadać wam co się u nas działo w ramach projektu „Na własne konto". Zakończyliśmy nasz wspaniały projekt - prezentacja dopracowana, film gotowy... A więc co? Czy to już koniec? Tak jakoś dziwnie, czegoś nam brakuje... Było tak super, że trudno nam się rozstać. Projekt się kończy, ale nie kończy się nasza ekonomiczna przygoda. Złapaliśmy „biznesowego bakcyla";) Myślimy, że dla co niektórych z nas jest to początek ekonomicznej drogi w dalszych życiowych wyborach. Słowo DZIĘKUJEMY to za mało... Bardzo, bardzo dziękujemy, że mogliśmy przeżyć tą niesamowitą ekonomiczną przygodę, dziękujemy za wiedzę, umiejętności, wrażenia, wycieczki, zabawę, śmiech, przyjaźnie i niezapomniane chwile... Mamy nadzieję, że jeszcze usłyszycie o „Młodych ekonomistach z Lubiany";) Trzymajcie za nas kciuki. Wrzucamy na bloga nasze wspólne zdjęcia od początku projektu do dziś. Mamy wrażenie, że zdjęcie z pierwszego dnia projektu przedstawia „zwariowanych gimnazjalistów", a z dnia ostatniego „dojrzałych ekonomistów";))) Wasze Ekoblogerki Oliwia&Klaudia. Hossa!!!    

Zobacz więcej

Udział w projekcie to nasza wygrana!!!

14.04.2017

Hejka;) Poniedziałek 10.04.2017 r. upłynął nam bardzo miło. Dziś podsumowaliśmy nasze działania w ramach projektu „Na własne konto". Dużo rozmawialiśmy i wspominaliśmy. Już wiemy, że była to niesamowita przygoda z ekonomią. Ten projekt to wspaniały czas, bardzo dużo wszyscy się na nim nauczyliśmy i lepiej się poznaliśmy. Wiemy już czym jest ekonomia, mamy za sobą kilka wspaniałych wyjazdów i wiele cudownych wspomnień. Dziś wszyscy otrzymaliśmy Certyfikaty ukończenia projektu „Na własne konto" oraz nagrodzeni zostali nasi koledzy, którzy indywidualnie zdobyli najwięcej punktów podczas zadań projektowych. A więc najlepsi z najlepszych to.... Kacper Kłos I miejsce Klaudia Rajkowska II miejsce Sara Nowak III miejsce Ogromne  gratulacje dla nich! Tak naprawdę wszyscy czujemy się wygrani - jesteśmy tu, jesteśmy w projekcie „Na własne konto", który dał nam wiedzę i umiejętności ekonomiczne, niezapomniane chwile, utrwalił przyjaźnie i zintegrował nas wszystkich. To wszystko bezcenne;)Ekoblogerki Oliwia& Klaudia    

Zobacz więcej

Kamera... Akcja!!! Mamy to!!!

14.04.2017

Hej wszystkim;) W piątek 07.04.2017 usłyszeliśmy pierwszy klaps naszego filmu;) niestety nie był to ostatni klaps, ponieważ ciągle napotykaliśmy na swojej debiutanckiej filmowej roli jakieś dziwne przeszkody;0 A to film się nie zapisał, a to za mało miejsca na telefonie, a to film za długi, a to wielkość filmu za duża, nie wspominając już o tym, że ktoś kichnął lub wybuchł atakiem śmiechu - a to było dość częste, bo jest to raczej film z cyklu ekonomiczna komedia;) Ale..... w końcu się udało. Mamy to!!! Nasz film gotowy. Wcześniej wykonaliśmy prezentację multimedialną naszego modelu biznesowego, która jest już w pełni gotowa. Oby te wszystkie przypadki losowe przyniosły nam szczęście;) Ekoblogerki Oliwia&Klaudia    

Zobacz więcej

Nasza przygoda z programem zakończona.

12.04.2017

Musieliśmy dziś wykazać się wielką pomysłowością, ponieważ deszcz nie ułatwił nam nakręcenia filmiku, ale nawet ten kaprys losu nie zniechęcił nas do pracy. Udało nam się ukończyć pracę nad filmem. Kolejnym i zarazem ostatnim punktem naszego spotkania było podsumowanie projektu. Każdy z nas otrzymał certyfikat ukończenia projektu oraz został rozstrzygnięty konkurs indywidualny. Jego wyniki są następujące: I miejsce- Kamila Trafna II miejsce- Łukasz Nadolny III miejsce- Aleksandra Panek Wszyscy jesteśmy zadowoleni z końcowego efektu naszej pracy oraz z wiedzy, którą nabyliśmy w czasie zajęć. Teraz pozostało nam tylko czekać na wyniki konkursów.

Zobacz więcej

Koniec coraz bliżej.

11.04.2017

Dzisiejszy dzień był dla nas bardzo stresujący. Udało nam się co prawda zakończyć pracę nad prezentacją, ale pogoda nie pozwoliła nam na chociażby przeprowadzenie próby do filmiku. Niestety pozostało nam tylko przydzielenie zadań i ułożenie scenariusza. Mimo przeciwności losu jesteśmy zadowoleni z efektów naszej pracy. Jutro ostatnie spotkanie dotyczące projektu. Mamy nadzieję, że uda nam się nakręcić film. Oczywiście nie możemy doczekać się również rozstrzygnięcia konkursu indywidualnego.

Zobacz więcej

Jeden krok do mety!

11.04.2017

Wszystko gotowe. Filmik nagrany, prezentacja zrobiona. Czy nam się uda? To się okaże... Miejmy nadzieje, że TAK! Nie pozostało nic więcej tylko czekać.

Zobacz więcej

Praca konkursowa

11.04.2017

W ramach konkursu biznesowego pracujemy nad prezentację mulimedialną oraz filmem o naszym lokalnym przedsięwzięciu "Pluszaki Szmaciaki". Już wkrótce podsumowanie naszego projektu :D Czekamy na nasze nagrody i upominki :P

Zobacz więcej

Nagrody, wspomnienia, certyfikaty, wiedza- tyle nam zostanie na długie lata

10.04.2017

Dziś podsumowaliśmy naszą pracę przy projekcie Każdy otrzmał certyfikat potwierdzający nasze uczestnictwo.  Gry planszowe za włożony trud oraz otrzymaną największą liczbę punktów otrzymali: 1 miejsce Aleksandra Katus - uzyskała 70pkt 2 miejsce Martyna Bieniek - uzyskała 69 pkt. 3 miejsce Filip Lutek - uzyskał 65 pkt. Dziękujemy Panu Romanowi Wójcikowi za spędzony przy nasz czas i sprawowanie nad nami opieki.  Mam nadzieję, że znajdzie się więcej podobnych zajęć. Wiele osób napewno z chęcią się zapisze w tym nasza grupa ☺ Dziękujemy!!! Autor: Joanna Mokosa

Zobacz więcej

Magiczna dziewiątka i początki prezentacji.

08.04.2017

Po następnym dniu ciężkiej pracy wspólnie doszliśmy do wniosku, że najtrudniejsze jest już za nami. Dziś udało się nam opracować magiczne dziewięć  punktów dotyczących naszego biznesplanu oraz zacząć prace nad prezentacją . Jesteśmy już blisko celu,  ale czeka nas jeszcze  bardzo ważna część pracy czyli film promujący naszą firmę. Niestety mało czasu nam zostało , ale nie poddajemy się i nie możemy doczekać się kolejnego spotkania. 

Zobacz więcej

CO NAM DAŁO "NA WŁASNE KONTO" ?

08.04.2017

W ramach programu "Na włane konto" otzrymaliśmy niepowtarzalną okazję zmiany sposobu myślenia przedsiębiorczego w naszych młodzieńczych umysłach. Uwierzyliśmy w autentyczność własnego biznesu i w przyszłości życia innego niż inni. Przekonaliśmy się osobiście, dzięki projektowi, że można pokonać przyzwyczajenia co do przyszłych wyborów własnej ścieżki zawodowej. Uważamy, że tego typu projekty zmieniają stereotypowe myślenia zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Zapewniamy, że nasza przyszłość będzie już inna.

Zobacz więcej

Ostatnie spotkanie w cudownym gronie ekonomistów ;) Koniec projektu-radość czy smutek?

07.04.2017

    Dziś 3 kwietnia było nasz ostatnie spotkanie w gronie ekonomistów. Zakończyliśmy projekt!!! Radość czy smutek. Część tego i tego... Spotkaliśmy się wszyscy razem i zrobiliśmy zakres obowiązków dotyczących oczywiście EKONOMII. Między innymi uchwaliliśmy koszty i wspólnie zebrane pomysły do budowy siłowni w naszym miasteczku.    Wspaniale się pracowało! Wszyscy włożyli ciężki nakład pracy w to co wspólnie musieliśmy zrobić. Stworzyliśmy prezentacje i filmik w wykonaniu Martyny Bieniek i naszego kamerzysty Filipa Lutka.  Jak już wcześniej wspomniałem to było nasze ostatnie spotkanie we wspólnym gronie. Dziękuje wszystkim za trud i pomoc. Niezapomniane chwile i atmosfera w gronie przyjaciół. Nauka poprzez zabawe.          "Coś się zaczyna, coś się kończy" Dziękujemy!!! Organizatorem i nauczycielem ekonomii w naszej szkole był Pan Roman Wójcik. Mam nadzieje, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie w naszym wspaniałym projekcie "na własne konto"  Autor: Damian Gos 

Zobacz więcej

Czas płynie...

06.04.2017

 Już prawie wszystko gotowe. Cała grupa jest bardzo zaangażowana. Prezentację już dopinamy na ostatni guzik, nanosimy ostatnie poprawki. Wytężamy umysły, aby jak najlepiej przedstawić naszą firmę. Na scenariusz do filmiku już nanosimy ostatnie poprawki. A czas wciąż płynie i goni nas nieubłaganie. 

Zobacz więcej

Biznesplan .... ale od czego zacząć?

05.04.2017

Po ustaleniu jakiej firmy potrzebuje nasza gmina,  zaczęliśmy szukać  pomysłu na biznes,  jednak okazało się  że właśnie to jest najtrudniejszy element całego planu. Mimo zorganizowania burzy mózgów  ciężko było  wpaść na jakiś sensowny pomysł, ale wkońcu daliśmy radę. Mamy już  pomysł  teraz trzeba  go tylko odpowiednio wykorzystać, ale mamy nadzieję, że również temu zadaniu uda się nam sprostać. Oczywiście nie obyłoby się  bez podglądania wpisów konkurencji. Wracając do naszej pracy życzcie nam powodzenia, na pewno się  przyda. 

Zobacz więcej

W trybach machiny biznesowej !

04.04.2017

Hej! Właśnie zaprojektowaliśmy logo naszej firmy. Ale przed nami duże wyzwanie. Jedni z nas badają lokalny rynek, tworzą ankiety oraz gromadzą dane o konkurencji. Kolejni określają segmenty klientów, sposoby ich pozyskiwania, ofertę produktów i kanały dystrybucji. Jeszcze inni określają niezbędne zasoby, liczą wydatki, dochody i realne zyski. A ostatnia grupa pisze scenariusz spotkania przedsiębiorcy z inwestorem. Jest nieźle! W tym tygodniu planujemy nagranie filmu. Wtedy znowu się odezwiemy.

Zobacz więcej

Szczęśliwe zakończenie.

03.04.2017

Możemy taki dać tytuł naszego wpisu, bo zdążyliśmy spełnić wymagania konkursowe. Myśmy już w pewnym stopniu wygrali, ponieważ mogliśmy uczestniczyć w programie "Na własne konto". Nagrody dla trzech najlepszych uczniów rozdane i certyfikaty uczestnictwa dla wszystkich. Nasza praca dla nas jest najlepsza, a co na to jury? Teraz pozostało tylko czekać na finał i cieszyć się szczęściem innych.

Zobacz więcej

POMYSŁ + BIZNESPLAN = SUKCES

01.04.2017

Nasze dzisiejsze zajęcia w całości dotyczyły zagadnień związanych z początkami własnej działalności gospodarczej. Dzięki temu mieliśmy okazję poczuć się jak młodzi przedsiębiorcy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w świecie biznesu. Na początku naszym zadaniem był wybór działań, które można prowadzić w lokalnej społeczności. Wspólnie z grupą stwierdziliśmy, że na terenie naszej gminy jest bardzo duże zapotrzebowanie na siłownię, restaurację bądź bar. Korzystną działalnością, byłaby także letnia szkoła dla dzieci. Dowiedzieliśmy się również, że aby nasza działalność osiągnęła sukces, nie musimy tworzyć zupełnie innej koncepcji, ale możemy wprowadzić modyfikację pomysłu, który już istnieje na rynku. Kolejne ćwiczenie dotyczyło tworzenia modelu biznesowego przedsięwzięcia działającego w lokalnej społeczności. Między innymi dowiedzieliśmy się, kiedy należy sporządzić biznesplan i w jakich celach się go tworzy. Została nam również przedstawiona definicja biznesplanu oraz najczęstsze błedy popełniane na początku prowadzenia własnej działalności. Okazało się, że nawet najlepszy pomysł na biznes może się nie udać, gdy biznesplan będzie źle skontruowany. Nasza grupa jest niezwykle kreatywna, dlatego bez większego wysiłku stworzyliśmy niepowtarzalną firmę, na którą istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na rynku. Nasza firma łączy usługi związane z ogrodnictwem z opieką nad domowymi pupilami. Stwierdziliśmy, że na terenie naszej gminy znajduje się bardzo duże grono osób, którym trudno jest połączyć…

Zobacz więcej

Wciąż działamy!

01.04.2017

Witamy! :) Naszą nieobecność chcemy usprawiedliwić tym, iż intenywnie przykładaliśmy się do stworzenia naszego przedsięwzięcia w lokalnej społeczności. W ciagu ostatnich tygodni mieliśmy tysiąc pomysłów na nazwę oraz logo naszej firmy. Wciąż myślimy nad tworzeniem filmiku, ale co to dla nas!Dokładamy wszelkich starań, aby wyznaczone nam cele miały jak najlepszy efekt końcowy. Dzięki projektowi "Na własne konto" uczymy się integracji w grupie. Umieszczone powyżej zdjecia są uchyleniem rąbka tajemnicy co się u nas dzieje.

Zobacz więcej

Zakończenie i podsumowanie

29.03.2017

Zakończyliśmy drugi etap projektu, nagrody rozdane certyfikaty też, teraz czekamy na werdykt szanownej komisji.

Zobacz więcej

Dla nas to nie koniec ... to nowy początek :)

28.03.2017

Dzisiaj zakończyliśmy nasze zajęcia:( Ukończyliśmy naszą prezentację, nad którą pracowaliśmy przez te kilka tygodni podczas których rozwijaliśmy swoją wyobraźnię, zdobywaliśmy nowe informacje oraz nauczyliśmy się układać biznesplany. Nakręciliśmy wspólnie film dla inwestora ... mięliśmy przy tym dużo zabawy. Dziękujemy osobom, które nas wspierały, pomagały oraz doradzali nam w tych paru tygodniach ciężkiej pracy. Niektórym może się wydawać, że to była zwykła, niezwykle prosta zabawa, z którą sami uporaliby się w ciągu paru godzin. Niestety tak nie jest. Udało nam się to ostatecznie zakończyć dzięki niezastąpionej pani Patrycji, na której pomoc mogliśmy liczyć w każdej sytuacji. W razie potrzeby nam doradzała, podpowiadała i poprawiała. PS. Dziękujemy pani Patrycji za mile spędzony czas, który dzięki niej spędziliśmy w gronie przyjaciół, a nie przed ekranami komputerów, telewizorów czy telefonów:)

Zobacz więcej

KADZIDŁO - GMINA SUKCESU

28.03.2017

Wracamy ponownie do naszych zajęć. Nikt z nas nie miał wątpliwości, że mieszkańcy Kadzidła, to ludzie, którzy odnoszą sukcesy, prowadząc własną działalnośc gospodarczą. Najwięcej jest u nas firm handlowych, usługowych, rośnie liczba przedsiębiorstw produkcyjnych. Stanęliśmy przed wyzwaniem, czy przy tak dużej konkurencji możma otworzyć biznes i odnieśc sukces. Mamy nadzieję, że tak. Już mamy pomysł na biznes w lokalnej społeczności. Właśnie dzielimy się zadaniami, gromadzimy również pomysły, jak pozyskać inwestora. Do zobaczenia :)  

Zobacz więcej

Sobotni poranek. Czas na II etap projektu...

28.03.2017

Cześć! Przystępujemy do dalszej części projektu.Szkoda tylko, że nie jest z nami obecna studentka Ola z Wrocławia. Na początku pani Ewa zaczęła zadawać dziwne pytania: "Co by było gdybyś... wymyślił grę, która stałaby się najpopularniejszą rozrywką XXI wieku? Dostał propozycję pracy w telewizji śniadaniowej? Wygrał w LOTTO 15 mln? Złowił złotą rybkę, która spełnia trzy życzenia? Nasze szare komórki zadziałały błyskawicznie, każdy z nas widział siebie w nowej rzeczywistości. Następnie metodą burzy mózgów tworzyliśmy ofertę usprawnień różnych przedmiotów. Ale była zabawa. Powstały propozycje latających autobusów, książek 3D czy roweru z licznikiem spalonych kalorii. Wszyscy wykazaliśmy się kreatywnością i niekonwencjonalnym podejściem do tematu. Obejrzyjcie tylko nasze plakaty:) Potem opracowaliśmy mapę działalności biznesowych w naszej miejscowości, ale o tym w kolejnym poście...

Zobacz więcej

Pracujemy w II etapie ;)

27.03.2017

II etap projektu Na Własne Konto zakończyliśmy opracowaniem pracy konkursowej. Zajecia tego etapu polegały na ćwiczeniach warsztatowych i przygotowywały nas do konkursu. Burza mózgów i metoda kruszenia dominowały w naszej pracy, byliśmy specjalistami od ulepaszania świata i niejednokrotnie odpowiedzielismy na pytanie: "co by było, gdyby...?". Po zapoznaniu się z lokalnym biznesem w sferze produkcji, handlu i usług wpadlismy na pomysł funkcjonowania przedsięwziecia w naszej społeczności. Projekt naszego biznesu nosi nazwę "Pluszaki Szmaciaki" i z dużym powodzeniem mógłby funkcjonować w naszym środowisku lokalnym. 

Zobacz więcej

Ciąg dalszy nastąpił...

22.03.2017

Witamy po krótkiej przerwie. Rozpoczęliśmy drugą część wspólnej zabawy z ekonomią. Rozwijaliśmy swoją kreatywność poprzez zabawę: "Co by było gdyby.....". Okazało się, że czasem trudno sobie wyobrazić sytuację nietypową i co wtedy. Najlepsze było ulepszanie świata, już prawie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie. Cóż sól może być: smakowa, kolorowa i owocowa, rower z nawigacją, a wędka z grillem. Bliżej poznaliśmy naszą gminę. Wspólnie opracowaliśmy mapę gospodarczą gminy, wypisaliśmy firmy handlowe, usługowe i produkcyjne. Już wiemy czego brakuje w naszej gminie. Teraz zastanawiamy się nad naszym biznes planem. Do usłyszenia...

Zobacz więcej

Jak powstawała reklama?

22.03.2017

Reklama jest dźwignią handlu, to stare powiedzenie zawiera dużo prawdy. Więc aby nasz produkt zainteresował potencjanych klientów trzeba było się zabrać do pracy. oprócz ogólnej koncepcji, która ciągle nam się zmieniała to przedsięwzięcie wymagało sporo pracy, nagranie montaż no i jakieś tam efekty są. A jakie to już oceni komisja konkurencja jest duża.

Zobacz więcej

Pomału finiszujemy ale jest ciężko

22.03.2017

Prezentacja w trakcie tworzenia a czas nagli, i zawsze jest coś do poprawki. ale cóż nie jesteśmy przecież profesjonalistami, każdy coś doda coś skasuje i zapewne coś wyjdzie

Zobacz więcej

Nasza praca buduje się w naszych głowach

19.03.2017

Wczoraj omawialiśmy początki naszej wspólnej działalności, która mogłaby powstać w naszej miejscowości. Wypisywaliśmy potrzebne materiały, zniżki, ograniczenia itp. Wkrótce nagramy film/reklame. Mam nadzieję, że wszystko wyjdzie zgodnie z planem. Nasz klub i siłownia w jednym już jest w naszych głowach, tylko trzeba przelać wszystko na papier. Dzięki takiej pracy widzimy jak powstają firmy, ile zarabiają, ile trzeba włożyć pieniędzy w otworzenie tego oraz uczymy się jak zdobywać innych zaufanie - inwestorów.  Autor: Joanna Mokosa

Zobacz więcej

Trochę o nas... - poza ekonomią lubimy...;)

19.03.2017

Siemanko. Tak jak pisałyśmy w ostatnim poście na naszym blogu, chciałybyśmy żebyście nas wszystkich lepiej poznali w tym poście. A więc dotrzymujemy obietnicy i zaczynamy: Pani Agnieszka - najlepsza nauczycielka w szkole, uczy w podstawówce przyrody a w gimnazjum geografii. Dzięki pani Agnieszce jesteśmy na tym projekcie i piszemy dla was bloga. Ekoblogerki - nas już akurat troszkę znacie, ponieważ nie raz wspominałyśmy o np. naszych zainteresowaniach. Jesteśmy Oliwia i Klaudia (to też już wiecie z podpisów), chodzimy do I klasy gimnazjum, obie jeździmy konno, jest to nasza największa pasja. W wolnym czasie jeździmy na fishboardach-deskorolkach. Lubimy rysować, tańczyć oraz nagrywać filmiki w aplikacji musically. Dziewczyny - płeć piękna;) - do składu dziewczyn należymy my oraz Julka, Ala, Sara, Iza, Michasia, Marcysia i Nikola. Wszystkie są mądre, wysportowane i uzdolnione. Niektóre mają niesamowity talent do śpiewu, inne do rysunku a jeszcze inne wygrywają wszystkie sportowe zawody. Chłopacy - nasi siłacze;) - do grupy chłopaków należą - Stanisław, dwóch Kacprów, Wiktor, Jakub oraz Gabryś. Wszystkim zazdrościmy umiejętności grania w piłkę . Mimo że często piszemy o zwalnianiu ich, że nam czasem przeszkadzają, ale tak naprawdę są mega fajni, bardzo lubiani i do tego mądrzy. Bardzo dużo się udzielają na zajęciach z…

Zobacz więcej

Już widzimy metę :)

18.03.2017

Wczorajsze zajęcia były wyjątkowe:) Odwiedziła nas p. Agnieszka Hałasa, która pomogła nam w naszym biznesplanie. Powiedziała nam, co powinniśmy dodać, a co zmienić. Dzięki jej podpowiedziom i uwagom poszliśmy o duży krok do przodu i wiemy już jakie szanse mamy na przekształcenie naszego biznesplanu w prawdziwy biznes:) Wszystkie nasze wątpliwości zostały rozwiane i mamy nadzieję, że już nie powrócą. Razem z naszą prowadzącą- p. Patrycją, wprowadziliśmy zmiany oraz dodaliśmy nowe rzeczy do naszej prezentacji. Ps. Dziękujemy p. Agnieszce za poświęcony dla nas czas oraz za wszystkie informacje, z którymi nas zapoznała:) Pozdrawiam ciepło, niezawodna Aleksandra Łasocha:)

Zobacz więcej

POMYSŁ NA BIZNES?

18.03.2017

Witam was w 2 części naszego projektu! Okazało się, że nasza ekonomiczna przygoda jeszcze się nie zakończyła i mamy nadzieję, że prędko nie nadejdzie jej kres. Spotkaliśmy się w piękny sobotni dzień (18.03.2017.), aby wykonać serię przedsiębiorczych zadań z modułu V - modelu biznesowego.   Nasze spotkanie rozpoczęliśmy ćwiczeniem pod nazwą: "Specjalista ds. ulepszania świata". Ćwiczenie trwało niecałą godzinę, a liczba pomysłów była nieograniczona! Nasza Pani prowadząca zaczęła podchodzić do każdego z nas, zadając nam bardzo abstrakcyjne pytania, oczekując przy tym na kreatywną odpowiedź. Jedno z nich brzmiało: "Co by było gdyby zakazano używania Facebooka w naszym kraju?". Takie pytania efektywnie pobudzały nasze kreatywne myślenie. Zadanie nauczyło nas wykorzystywania twórczego myślenia w procesie tworzenia pomysłów na biznes.             Na wstępie naszego 2 zadania podzieliliśmy się na grupy, a następnie zapoznaliśmy się z nowym zadaniem. Mieliśmy wcielić się w rolę adwokatów reprezentujących swojego klienta, który wpadł na dosyć niecodzienny pomysł i bardzo chce przekonać do niego inwestorów. Gdy przedstawiono nam pomysły na działalność, byliśmy bardzo zaskoczeni! Choć plany z pozoru były niemożliwe do zrealizowania, z zaangażowaniem broniliśmy każde z nich, przedstawiając najbardziej podstawne argumenty. Największe zaskoczenie czekało nas na końcu zabawy, kiedy dowiedzieliśmy się, że wszystkie wymienione…

Zobacz więcej

2część rozpoczęta

16.03.2017

10 marca rozpoczeliśmy 2 część projektową.  Pisaliśmy ulepszenia, bez ograniczeń finansowych, muzea, roweru, wędki oraz matematyki. Autor Joanna Mokosa

Zobacz więcej

Prace nad biznesplanem nabierają tempa

15.03.2017

Po wielu burzliwych dyskusjach, a nawet zmieniliśmy plany bo początkowo miało być zupełnie coś innego i nawet zaczęliśmy prace nad lodówką, która sygnalizuje czego w niej brakuje, czy produkty są świeże i co można zrobić z produktów znajdujących się w lodówce. Na obudowie miał być wbudowany wyświetlacz a w półkach odpowiednie czujniki. Produkt miał jeszcze opcje wysyłania sms do pobliskiego sklepu gdzie wyznaczeni pracownicy dostarczaliby zakupy. A właśiciel też w razie potrzeby poprzez odpowiednią aplikację na telefonie mógł będąc już w sklepie sprawdzić czego brakuje lub jakiego produktu jest mało w lodówce. pomysł fajny ale jednak zwyciężył inny bardziej prosty ale równie potrzebny ale to już jest owiane wielllllką tajemnicą. A pomysł z lodówką, no cóż może ktoś kiedyś wykorzysta. Przydałby się ludziom zapracowanym starszym, mającym problemy z poruszaniem się i tym którzy często wyjeżdżają.

Zobacz więcej

To już koniec naszej przygody.. :)

15.03.2017

Nadszedł czas, aby zakończyć nasz wspaniały projekt. Było naprawdę super. Te wszystkie zadania, ciekawostki, wycieczki, przygody...Uważam, że ten czas spędziliśmy rewelacyjnie. Wszyscy jesteśmy w pełni szczęśliwi. Dlaczego? Dlatego, że wiemy co to przedsiębiorczość. Teraz już wiemy jak otworzyć własną firmę i działać tak, aby miała jak największe zyski. Jesteśmy pewni, że to wszystko kiedyś w życiu nam się napewno przyda. Razem dotarliśmy do końca. Coś się kończy, aby coś mogło się zacząć :) Jesteśmy wszyscy bardzo z siebie dumni. Dziękujemy wszystkim, którzy włożyli swój wysiłek i poświęcili dla nas czas. Dzięki temu jesteśmy w dobrej drodze na przyszłość :) Dziękujemy! ! :)

Zobacz więcej